V půl druhé přivítal na ná-vsi hojný počet návštěvníků hlavní iniciátor renovace Jiří Kotek. Ten návštěvníkům pověděl, jaké práce byly na kapličce potřeba udělat, a zasvětil je i do její dávné historie.


„Na rozhraní února a března jsme ještě vůbec nevěděli, zda se oprava kaple uskuteční. Obec ale nějaké peníze sehnala a zhruba koncem dubna jsme mohli zahájit opravy. Kaplička se nejdříve celá okopala a pak se nechala zhruba měsíc a půl stát, aby se z ní dostala veškerá vlhkost," popsal nejisté začátky Kotek.
Během oprav však nastaly značné komplikace.


„Chtěli jsme natřít plechovou střechu, ale zjistilo se, že střecha už je v takovém stavu, že by na ní už ani barva nedržela. Přistoupilo se tedy ke strhání plechu, pod kterým jsme našli shnilou vazbu, takže to šlo všechno dolů a začali jsme nanovo," prozradil Kotek.


Jak ale Jiří Kotek řekl, tamní obecní úřad se za celou akci postavil a díky tomu byla budoucnost kapličky v dobrých rukou.
Na opravě kapličky se velkým dílem zasloužili místní 
i lidé z okolí. „Těch, kteří se
na renovaci kapličky podíle-
li, bylo mraky. Otloukání zdí jsme dělali s lidmi ze vsi. Kdo měl chvilku čas, tak přišel. Firma Koštálek demontovala starou střechu a zároveň instalovala nový krov se střešní krytinou, o nátěr se postarala humpolecká firma Malbo, nové zárubně, dveře a okna vyrobilo Truhlářství Hrubeš 
a zednické práce si dirigoval pan místostarosta," vyjmenoval ty, kteří s opravou kapličky nejvíce pomohli Kotek.


Dominantu obce si pochvalují i místní. „Jsem ráda, že se u nás na vsi opravila taková památka. Moc se mi to líbí, takhle by to mělo být vždy-cky," pověděla paní Skálová 
z Otavožat.
Úderem 14. hodiny zahájil mši svatou senožatský farář Matúš Peter Kušnír.


Oltářní prostor uvnitř kaple nahradila poničenou reprodukci obrazu Panny Marie Bolestné freska akademického malíře Martina Findeise 
z Havlíčkova Brodu.
Otavožačtí v kapličce zanechali i památku pro další generaci. „Když jsme kaplič-
ku bourali, těšili jsme se, že 
v baňce křížku najdeme něco pro nás. Bohužel tam ale nic nebylo. I přesto jsme se ale dohodli, že by bylo dobré tam něco vložit. Poprosili jsme tedy paní učitelku Líbalovou, která sepsala všechna popisná čísla obce a dopsala k nim, kdo zde žije a kdo sem jezdí na chalupu," řekl Kotek.


Do koženého pouzdra ještě uložil bankovky a mince z dob komunistické totality a ze sou-časnosti. Místní obyvatelé si během akce mohli prohlédnout i fotografie, na kterých byl zaznamenán detailní průběh oprav.


Slavnostní odpoledne zakončil svým vystoupením zpě-vák Slávek Klecandr.