Starostou Božejova, kde byla v minulých volbách téměř 65 procentní volební účast, je Miroslav Tříska. „U posledních komunálních voleb jsem byl a volil jsem současného starostu, se kterým jsem spokojený. Pořád se tu něco děje. A když něco potřebuji, tak komunikace s úřadem je bezproblémová,“ řekl muž středního věku, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Prozradil ale, že k volbám do zastupitelstev obcí půjde i letos. „Určitě dám hlas současnému starostovi, jestli tedy kandiduje. Slyšel jsem také, že se tu naskytá něco jiného. Je tady totiž někdo jiný, kdo by chtěl být starostou. Podle mě to tu funguje dobře, ale jsou tu lidé, kteří to vidí jinak. To je tak ale vždycky, když se chce, aby byl jiný starosta. To se na něj musí nanášet. Teď je otázka, kdo těm věcem uvěří,“ doplnil anonymní obyvatel.

Spokojená s chodem městyse je i Gabriela Šterclová. „Mě současný starosta vyhovuje a nemám s ním žádný problém. K volbám bohužel letos nepůjdu, protože pojedu pryč. Ráda bych šla, vždycky chodím. Žádnou změnu nebo vylepšení tu asi nepotřebuji. Děti chodí do školy a do školky jinam, takže tady ani nic moc neřeším. V Božejově navíc žiji pouze tři roky, takže nemám ani moc přehled o tom, jak se to tu vyvíjí a jestli se tu něco staví nebo opravuje,“ pokrčila rameny Gabriela Šterclová.

Úlovek nasbíraný v lesích u Chválkova na Pelhřimovsku. Na fotografii jsou houbaři z Bohdalína.
OBRAZEM: Rostou. Houbové žně nezastaví ani chladné počasí

K blížícím se volbám v Božejově, kde opět kandidují dvě sdružení nezávislých kandidátů a lídrem SNK1 je Miroslav Tříska, určitě zavítá i důchodce Ladislav. „Se současným vedením městyse jsem spokojený,“ pověděl stručně Ladislav.

Dodal také, že současné vedení tamní radnice se snaží život v Božejově vyvíjet k lepšímu. „K volbám půjdu, ale zatím nevím, kdo kandiduje. Určitě chci ale podpořit současné vedení. Změnu nepotřebuji. S tím, co je, jsem spokojený,“ pochvaloval si důchodce.

Na uplynulé volební období v Rynárci, kde v čele sedmičlenného zastupitelstva stále ještě stojí Jan Pikl, zavzpomínali také tamní obyvatelé manželé Slavětínští. „My si nemůžeme na nic stěžovat. Jsme tu celkem spokojení. Od posledních komunálních voleb se změnilo to, že nám tu konečně udělali chodníky a také postavili hřiště pro děti. K volbám určitě půjdeme. Nedávno tu byla zrovna schůze a my ani nevíme, kdo kandiduje, takže se zrovna jdeme podívat, jestli to bude na vývěsce,“ řekl Jiří Slavětínský.

V rámci posledních komunálních voleb v Lukavci, kde zvítězili lidovci v čele se současným starostou Františkem Pinkasem, kandidovalo celkem pět volebních stran. Letos při komunálních lukaveckých volbách, které se uskuteční 5. a 6. října, kandidují strany čtyři. „Na volby už jsme připraveni. Jinak u nás jsou volby klidné, žádná předvolební rivalita tu nevládne,“ konstatoval František Pinkas.