„Velkou výhodou je, že vanu můžeme použít kdekoliv. Pokud je v dosahu postele kohoutek, lze na něj napojit i hadici a klienta osprchovat. V opačném případě stačí nádoba s vodou a nemocného jednoduše oplachujeme,“ přiblížila sociální pracovnice Domácí hospicové péče Stanislava Kolářová s tím, že po každém mytí vanu důkladně vydezinfikují a připraví na další použití.

Mytí probíhá přímo na lůžku. „Je to proto, že jakákoliv manipulace je pro nemocného často velmi bolestivá. Mobilní vana je v těchto případech jediná možnost, jak klientovi při mytí dopřát více komfortu. Bez použití vany si musíme vystačit s žínkou, což především v letních měsících, kdy se lidé více potí, není ideální,“ vysvětlila Kolářová.

Službu už využili první zájemci, mezi nimi i paní Marie, které diagnostikovali nádor na mozku. „Její dcera nás požádala, abychom maminku vykoupaly. Ta si naši péči pochvalovala, po dlouhé době byla zase ve vaně plné vody. Nejvíce si užila mytí vlasů, což je pro ženu pochopitelné,“ prozradila Kolářová.

Tuto novinku mohou využít nejen stávající klienti Domácí hospicové péče Havlíčkův Brod, ale každý, kdo je upoután na lůžko. Jedinou podmínkou je, že žadatel musí spadat do oblasti, kterou charitní služba pokrývá. „Působíme v Havlíčkově Brodě, Chotěboři, Světlé nad Sázavou, Humpolci a v okolí těchto obcí do pětadvaceti kilometrů. Stačí, když se s námi zájemce spojí a na všem se domluvíme,“ dodala Kolářová.

Nákup vany pro imobilní klienty finančně podpořil muž, který se rozhodl tímto způsobem poděkovat pracovnicím za poskytnutou péči jeho blízké osobě. „Jsme mu za jeho pomoc nesmírně vděční. Za peníze, které nám daroval, jsme koupili nejen vanu, ale i přesouvací pásy. Právě tyto pomůcky nám chyběly k tomu, abychom mohli lidem nabídnout ještě více komplexní péči a pomoc,“ uzavřela staniční sestra Domácí hospicové péče Veronika Plačková Nováková.