Multižánrový festival Bernard Fest zahájili o den dříve. Hlavním důvodem, proč se tak rozhodli, je větší využití již postaveného pódia. Milovníci hudby tak na festival mohli zavítat už ve čtvrtek. Organizátoři akce ale na tento den pozvali hlavně humpolecké hudebníky. V 16 hodin tedy na Horním náměstí vystoupil dechový orchestr Základní umělecké školy Gustava Mahlera.

Prostor dostala také profesionální dechovka Vysočinka, Big band z Humpolce, humpolecký Dixieland a ve 21 hodin začala hrát hudební skupina Zelenina. Samotný festival, tak jak jej všichni znají, začal v pátek v 16 hodin vystoupení kapely Wohnout. Během tří dnů nabitých hudbou panovala výborná nálada. Lidé tančili, skákali, pivo teklo proudem a ani těch pár přeháněk, které se nad humpoleckým náměstím přehnaly, návštěvníkům festival nezkazily.

„Pokud začne pršet, tak mě to rozhodně nezaskočí, koupila jsem si pláštěnku. Když někam jdu, tak jsem připravená, takže pár kapek mi rozhodně náladu nezkazí," pověděla optimistická Marie Šimečková, která na Bernard Fest zavítala letos poprvé.

Během příprav kapely Mig 21 se vedle pódia uskutečnila soutěž o nejrychleji vypité pivo. Lidí, kteří se chtěli stát nejrychlejšími pijáky piva, bylo hodně. Kelímek zlatavého moku v rekordním čase tři sekundy 81 setin do sebe dostal Matěj Lorenc, který po svém výkonu od přihlížejících sklidil velký potlesk.

Během pátečního večera náměstí ovládly také kapely Chinaski a Mandrage. Sobotní program, který začal v 10 hodin, zahájil písničkář Jaroslav Uhlíř. Ve 12 hodin nastoupila kapela Kašpárek v rohlíku a o dvě hodiny později své fanoušky roztančila známá kapela Olympic. Na Bernard Fest přijaly pozvání také hudební skupiny Katapult, Tata bojs, Tři sestry, Harlej 
a Peter Nagy.

„Jsme tady počtvrté. Zatím si myslíme, že příští rok na festival opět pojedeme, ale uvidíme, jestli nás zítra ten dav trošku neodradí, protože nám přijde, že je to tady rok od roku nahuštěnější, a to je snad jediné, co tady tomu tak trošku vytýkáme," řekl David Novák, který na festival jezdí kvůli celkové atmosféře. Dodal ale, že nejvíce se mu zatím líbila kapela Mig 21. Návštěvníci mohli ochutnat všechny druhy piv, které rodinný pivovar Bernard vyrábí.

„Spokojení s letošním ročníkem festivalu jsme, protože byli spokojení i lidé, a to je pro nás důležité. A počasí na to, jaké prvně hlásili, dopadlo nakonec také skvěle," řekl mluvčí pivovaru Bernard Zdeněk Mikulášek, který dodal, že nápad využít pódium již ve čtvrtek mělo velice dobrý ohlas. Na příští rok se organizátoři akce prý pokusí vymyslet další novinky.

Denisa Šimanová