Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé s napětím sledovali vzrůstající hladiny řek a potoků

Pelhřimovsko – „Už máme té vody plné zuby. Letos už je to potřetí, kdy řeka Trnava stoupá. Poprvé to bylo 2. června, pak o sedm dní později a teď zase," povzdychl si včera starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek.

26.6.2013
SDÍLEJ:

Voda v Trnavě v Hořepníku v úterý stoupala.Odpoledne jí chybělo pět centimetrů do 2.povodňového stupně.Foto: Deník/Alexandra Knapová

Stejně jako on měli vrásky na čele i další lidé na Pelhřimovsku. Vytrvalý a vydatný déšť totiž zvedal hladiny řek na mnoha místech regionu.

Plné ruce práce měli obyvatelé Kejžlice, kde se včera odpoledne zcela naplnil Pstružný potok, který protéká obcí. „Vypadá to u nás špatně. Voda stále kulminuje, čekáme, co bude dál. Už máme zatopené některé sklepy a zahrady. Nachystali jsme pytle s pískem, které v případě nouze ihned použijeme," informoval včera odpoledne Deník přímo z břehu Pstružného potoka starosta Kejžlice Václav Zástěra. Podle jeho slov nebyly včera zatím bohudík nijak výrazně ohroženy nemovitosti.

„Hasiči pomáhali v Kejžlici s odstraňováním lávky, která bránila odtoku vody. Zároveň potok pročistili," dodala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Hasiči na Pelhřimovsku měli na rozdíl od svých kolegů z jiných okresů Vysočiny v souvislosti s deštivým počasím méně výjezdů. Pomáhali například v Humpolci v Pelhřimovské ulici, kde se vytvořila laguna vody, nebo v Pravíkově, kde odstraňovali spadlý strom.

Nervozita a obavy

I přesto však u lidí na mnoha místech Pelhřimovska panovala velká nervozita. Například v Hořepníku s napětím sledovali každé nepatrné zvýšení hladiny tamní řeky Trnavy.

„Voda stoupá. Aktuálně Trnavě chybí pět centimetrů do 2. povodňového stupně. Ode dna toku na hladinu má řeka 215 centimetrů," přiblížil starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek. Ten ale vzápětí dodal, že rybníky nad obcí, konkrétně v Těchobuzi Loudák a Daniel a například v Cetorazi Valcha mají normální stav hladiny. Hořepničtí však po letitých zkušenostech s povodněmi už nenechávají nic náhodě a jsou stále ve střehu. Včera měli na paletách připravené už od minulé velké vody pytle s pískem. „Zatím jsme provedli opatření proti splachům z polí, aby déšť nevyplavil rodinné domy," dodal starosta s tím, že rovněž byly rozvezeny pytle s pískem v místní části Hořepníku – v Březině. „Na lidech je znát nervozita. Komu by se líbilo takovéto počasí, ale s tím nic neuděláme, nejsme jeho prorokem," povzdychl si Vladimír Kotýnek.

Stoupla Bělá i Košetický potok

Vydatné dešťové srážky zvedly dále hladinu říčky Bělé v Pelhřimově či v Košetickém potoku, kde voda zkomplikovala cestu místním meteorologům na observatoř. „Potok přetéká. Na observatoř se nikdo nedostane. Přes noc napadlo 28 milimetrů srážek, komentoval vedoucí košetické observatoře Milan Váňa.

Naopak žádná protipovodňová opatření včera nepřipravovali po konzultacích s pracovníky z Povodí Vltavy v Želivě.
„U nás je víceméně všechno v pořádku, ani se nepředpokládá žádný dramatický vývoj. Želivka i Trnava jsou v normálním stavu, Želivka zcela a Trnava trošku stoupá, ale očekáváme maximálně první povodňový stupeň, tedy stav bdělosti. Maximální omezení, které možná vyplyne z dešťové situace, je omezení provozu čističky, které se ale dělá běžně při nějakých větších deštích. Na Poříčí, které už ale nemáme na starosti, je situace trošku horší, tam se očekává tak ten první stupeň. My na Vysočině jsme tu na kopci, takže voda z kopců steče pěkně dolů," řekl starosta Želiva Karel Chmel.

Zatím pohotovost nehlásí ani z přehrady na Pelhřimovsku. „Co se týče Sedlické přehrady, máme zcela volný retenční prostor nádrže a část zásobního pro případnou transformaci povodňové vlny. Nyní se i na Pelhřimovsku dají očekávat vzestupy hladin," řekla mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Alexandra Knapová, Zuzana Rodová

Autor: Alexandra Knapová

26.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení