Pro klienty s mentálním postižením to znamená jediné – získali vlastní domov, a mohou se tak plnohodnotně začlenit do normálního, běžného života. Mimo jiné mají vlastní soukromí, svůj pokoj, kde si u svého stolu dají čaj z hrnku, kdykoli budou chtít, pustí si rádio, a nebudou nikoho rušit a omezovat.

Jako na zájezdu

„I přesto, že se ústav snaží klientům vytvořit kvalitní domov, tak to leckdy nejde. V našem případě je pohromadě přibližně sedmdesát lidí v jednom objektu, který je navíc ještě zámkem, takže bydlení není zrovna dvakrát vyhovující. Já to vždycky přirovnám k poznávacímu zájezdu. Představme si autobus s pětačtyřiceti lidmi. Delegát má pak na starosti, aby všichni klienti dostali, co si zaplatili. Musí tedy skupinu se vším všudy zorganizovat," přiblížila ředitelka Domova Jeřabina v Těchobuzi Simona Tomanová s tím, že osobně to má tak, že pokud jede na poznávací zájezd, tak ji baví přibližně tři dny.

„Pak už se těším domů, na svoji zahradu, až si dám kávu, a je jedno, jestli v pět, nebo v sedm hodin. Rozdíl mezi mnou a klienty je v tom, že oni žijí na permanentním poznávacím zájezdu, protože oni se z něj nikdy nevracejí. Ale nastala změna. Třeba konkrétně v Cetorazi bydlí v normálním domě, mají sousedy, přátele, mají svoji vlastní židli u vlastního stolu. Nemusí se střídat v jídelně. Je to o životních drobnostech, které my máme a bereme je jako samozřejmost, ale oni to nikdy neměli," řekla ředitelka.

O plnohodnotné žití se v moderně vybavených domech starají klienti s tím, že každý má v objektu svůj vlastní pokoj. Společná je kuchyň a obývací místnost. Sociální zařízení využívají vždy tři lidé.
Veškeré denní činnosti se dějí pod dohledem personálu Domova Jeřabina. Na ranní směně jsou dva zaměstnanci. Jeden zůstává s klienty, kteří zůstali doma, a druhý s nimi odjíždí na pracoviště a poskytuje jim asistenci při výkonu práce na pile v Obratani.

„Líbí se mi tu a hlavně se mi tu dobře bydlí. Zvykl jsem si v Cetorazi perfektně. Včera jsem šel pěšky do středu obce. Byla tam velká bouračka," nechal se ve čtvrtek slyšet klient Domova Jeřabina Vojtěch Švejda, který právě vytíral sociální zařízení.

Aby navázali noví obyvatelé Cetoraze vztah s tamními starousedlíky, konal se v rámci Týdne sociálních služeb ve dvou domcích den otevřených dveří. „Byl to velmi krásný den. Občané Cetoraze přišli v hojném počtu. Atmosféra byla velmi srdečná," popsala Simona Tomanová.

Starosta obce k tomu dodal: „Odpoledne se povedlo. Jsme rádi, že jsme vyšli krajskému úřadu Kraje Vysočina vstříc prodejem dvou pozemků, na kterých domky stojí. V lokalitě se dohromady nachází čtrnáct parcel, aktuálně jsou ještě dvě volné," sdělil starosta Luboš Novotný.

Na Pelhřimovsku dohromady vznikne dvanáct domků a tři sídla denních stacionářů. „Už jsme otevřeli první čtyři domy z dvanácti. Kromě Pelhřimova a Cetoraze vznikne chráněné bydlení v Počátkách, v Humpolci a v Novém Rychnově, kde bude vybudováno jedno chráněné bydlení pro osoby s autismem," informovala ředitelka Domova Jeřabina.

Jak potvrdil starosta Nového Rychnova Pavel Martínek, „domeček" pro šest klientů Domova Jeřabina bude v městyse stát na dosud nevyužívaném prostranství mezi areálem školy a prodejnou, na pozemku města. Zařízení má být hotovo do roku 2016 a podle starosty by měly služby spojené s ním dát nově práci pěti až šesti lidem.

Denní stacionáře pak vzniknou v Pelhřimově, Horní Cerekvi a Počátkách. Tam vyroste i malá farma se zahradnictvím, dílnou floristiky a pletením košíků. Dílny budou sloužit nejen klientům domova, ale jejich služby budou moci využívat i lidé, o které se stará rodina. „Do budoucna bych našim klientům přála, aby se jim v domcích žilo dobře, aby se vždy odkudkoliv vraceli domů," uzavřela Simona Tomanová.

Kolik transformace stojí, kdo ji zaplatí?

Investiční náklady na transformaci Domova Jeřabina budou cca 150 milionů korun a jsou placeny z evropských dotací. Cena za vybudování chráněných domovů je adekvátní kvalitě v nich poskytovaných služeb a přínosu pro osoby s mentálním postižením.
Měsíční náklady na jednoho klienta v chráněném bydlení jsou cca 35 tisíc. Náklady na jednoho vězně jsou cca 40 tisíc. Rozdíl je zásadní v tom, že naši klienti zaprvé nic neprovedli a své postižení si nevybrali, a pak více než polovinu měsíčních nákladů si platí klienti sami.
Zdroj: www.domovjerabina.cz