Vše o organizovaném ekologickém zemědělství tak uživatelé nově naleznou přehledně na jednom místě.

Návštěvník na stránkách snadno najde ekologicky hospodařící zemědělce, zpracovatele nebo členské bioprodejny, včetně popisu činnosti a kontaktů. „Mapa členské základy usnadní hledání dodavatelů bioproduktů, zákazníky nasměruje do bioprodejen a cestovatele tam, kde nabízí ubytování," sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka Svazu ekologických zemědělců.

Lidé se také díky přehlednému kalendáři dozvědí, kde se konají vzdělávací nebo kulturní akce vztahující se k ekologickému zemědělství.

Zájem je vyšší díky dotacím

Na seznamu ekologických zemědělců figuruje mezi těmi z pelhřimovského okresu například Tomáš Křišťan z Milotiček, který je současně registrovaným poradcem svazu.

Chodí za ním lidé, kteří už hospodaří, ale potýkají se s nějakým problémem, nebo také ti, jimž se v hlavě teprve rodí představa hospodaření v ekologickém zemědělství. „Zájem o to stát se ekologickým zemědělcem roste, jenže v poslední době k tomu lidem zavdávají důvod mimo jiné dotace. Ta myšlenka je přitom o něčem jiném," řekl s trochou zklamání v hlase Tomáš Křišťan a dodal, že nyní je stejně vyhlášen stop stav – ministerstvo zemědělství do konce roku 2013 nové sedláky nechce.

„Čeká se, jak to bude v novém rozpočtovém období," podotkl Křišťan, který v zemědělství začal hospodařit už před dvaceti lety. V současné době se zabývá chovem ovcí a pěstuje konzumní brambory.

Zájem ze strany spotřebitelů o produkty ekologického zemědělství narostl také, ale cena podle něho stále rozhoduje. „Zákazník si vlastně připlácí za zemědělcovo slušné chování k přírodě, a to se mu ne vždy chce. Spotřebitelská základna se však i tak změnila. Dříve naše produkty nakupovali převážně lidé nemocní – s alergiemi, ale i s rakovinou. Dnes projevují zájem hlavně mladé rodiny s dětmi. Mladým lidem začíná záležet na původu a kvalitě toho, co jedí, a nehledí tolik na cenu," popsal situaci ekozemědělec.

Jedním z prvních ekozemědělců byl na Pelhřimovsku spolu s Tomášem Křišťanem i Miroslav Šrůtek z Benešova na Černovicku. Ten začal hospodařit  před rovnými dvaceti roky.

Ceny bio výrobků jsou v Německu nižší

Nyní vlastní soukromé hospodářství s výměrou 240 hektarů. Věnuje se chovu skotu s tržní produkcí mléka v bio kvalitě a dále se například zabývá pěstováním obilovin a luskovin.

„Jsem velmi rád, že svaz Pro-Bio funguje na tak dobré úrovni a snaží se nám vytvářet dobré podmínky. Myslím si totiž, že čeští zemědělci v současné době nemají moc zájem o podnikání v ekologické oblasti a ti, kteří v ní začínají podnikat, tak to dělají jenom kvůli penězům," nechal se slyšet Miroslav Šrůtek s tím, že produkty se značkou Bio jsou v České republice předražené.

„To zákazníky zákonitě odrazuje. Například v Německu jsou ceny nižší. K tomu vedlo i to, že od 1. prosince vyvážíme v rámci našeho družstva víc než polovinu produkce mléka právě do Německa, kde za litr mléka zemědělec dostane o dvě koruny více než je tomu v tuzemsku," řekl Miroslav Šrůtek.

První kontejnerová mlékárna v okrese

Nedaleko od Kamenice bydlí v Gabrielce další soukromý ekozemědělec Miloslav Zedníček. V oblasti ekologického zemědělství začal podnikat před čtyřmi lety. Nyní vlastní 67 hektarů půdy a 30 dojnic.

Je jediným farmářem na Pelhřimovsku, který vlastní kontejnerovou mlékárnu. V ní vyrábí z bio mléka sýry, tvarohy, jogurty nebo ovocné zákysy. „V dnešní době lidé koukají na peníze. Řekl bych ale, že zájem o kvalitní potraviny roste a tím nemyslím jenom výrobky bio. Jeden příklad za všechny – když jsem začínal s výrobou jogurtů, tak jsem je vyráběl z padesáti litrů mléka. Nyní je vyrábím už ze sta litrů," sdělil Miloslav Zedníček.

Co je PRO-BIO

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců v současné době sdružuje 615 ekologických zemědělců, 68 bioprodejen a 220 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu je v Šumperku.

Zdroj: Svaz ekolog. zemědělců