Přestože příznivé podmínky pro lyžování nebo bruslení, které panují od konce loňského prosince, zlákaly ke sportování určitě víc lidí než v minulých letech, v pelhřimovské nemocnici nárůst počtu pacientů nepocítili. Za první polovinu ledna zůstávají počty ošetřených podobné jako po většinu roku. „V zimních měsících překvapivě zatím moc sportovních úrazů na traumatologické úrazové ambulanci neošetřujeme," potvrdil náměstek ředitele Nemocnice Pelhřimov pro léčebnou péči Jaroslav Houser.

Počet ošetřených se nezměnil ani o minulém víkendu. „Odhadem v zimních měsících navštíví o víkendovém dni průměrně ambulanci 30 až 40 pacientů s úrazy," upřesnil náměstek Houser.

Mluvil o všech úrazech. Většinu pacientů traumatologické úrazové ambulance nadále představují starší lidé, kteří v tomto ročním období a za podmínek, které letos v zimě zatím panují, častěji upadnou. Šedesát procent návštěv pacientů na ambulanci je po pádech lidí ve věku nad šedesát let při běžném pohybu venku.

Sportovní úrazy zaměstnávají zdravotníky v pelhřimovské nemocnici zhruba třetinovým podílem. „Třicet pět procent ošetření představují sportovní úrazy. Ale většinou jde o tělocvik a s ním spojené drobné úrazy prstů, vymknutí, distorze kotníků," doplnila výčet mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

V každém dvacátém případě jde pak o situace, kdy se u pacienta rozleží následky staršího úrazu, pacient má omezenou hybnost, či přetrvává po několika dnech bolest.

Rekreační sportovci podle správců zimních sportovišť na bezpečnost nezapomínají. „Lidi se chovají ohleduplně, zatím jsme žádné problémy nezaznamenali," potvrdil Petr Zahradník, který se stará o bezmála třicet kilometrů běžeckých tratí kolem Vlasenice na Kamenicku.

Problémy nepřinesly ani víkendové amatérské závody, které místní nadšenci na vlasenických trasách zorganizovali. „Na některých účastnících bylo po závodech patrné určité vyčerpání, ale akce se obešla bez úrazů," dodával Zahradník.

Podobné zkušenosti má z dosavadní příznivé zimy i Magda Vaňková, která spravuje skiareál na Křemešníku. Počasí lákalo na svah především o víkendu desítky, možná stovky rekreačních lyžařů, jejich sportování se obešlo bez karambolů a malérů. „Letos jsme měli jediný vážnější úraz, jednalo se o zlomeninu. To se ale na lyžích stává, i když se lidi chovají podle zásad bezpečnosti," poznamenala Vaňková.

I malý křemešnický skiareál je opatřen informacemi o zásadách bezpečného chování na sjezdovce, provozovatel tuto stránku rekreačního sportování nezanedbává. Přesto se dolů ze svahu pouštějí lyžaři či snowboardisté, kteří by mohli riziko případného zranění ještě o něco víc eliminovat. „Jednou skupinou, s níž máme problémy, jsou starší lyžaři, kteří nikdy nebyli zvyklí používat helmu. Mladí to už berou jako samozřejmost, takže 90 procent návštěvníků už lyžuje s helmou, s těmi staršími máme trochu problém," poukázala na jednu rizikovou skupinu Vaňková.

Tou druhou skupinou, kterou je potřeba občas umravnit, jsou tradičně mladí sportovci. Naopak s těmi úplně nejmladšími, kteří navštěvují lyžařské a snowboardové školy, problém není. V těchto kursech je bezpečnost při sportování vždy na prvním místě.

K úrazům při rekreačních aktivitách tak dochází častěji v létě, což potvrzuje loňské zjištění z pelhřimovské nemocnice, kdy bylo v červenci na pohotovosti ošetřeno čtyři sta lidí, o sto víc než v předešlých měsících. Podle analýzy nemocnice to bylo právě tehdy způsobeno sportováním.