I tak by se totiž dala vysvětlit další anketa, kterou uspořádali tentokrát představitelé Komise kultury a cestovního ruchu ve spolupráci 
s Kulturními zařízeními města Pelhřimov (KZMPE). V krátkém dotazníku, který najdete na stránkách www.pelhrimovsko.cz, vyzývají občany, ať se vyjádří k tomu, jaké kulturní vyžití si ve svém městě žádají.

Ředitel Kulturních zaříze-ní města Pelhřimov Martin Ecler však vysvětluje, že anketa má být pouhou nápovědou a ukazatelem, který má napomoci oběma výše zmíněným institucím nasměrovat kulturu v Pelhřimově podle skutečných přání občanů.

„Stejnou anketu pořádá-
me každý druhý rok i na středních školách, abychom měli jasno v tom, jaké hvězdy showbyznysu by chtěli místní náctiletí vidět na pódiích kulturních zařízení v Pelhřimově," říká Ecler a doplňuje, že právě z této ankety vzešlo pozvání rockových hvězd v podobě skupin Wohnout nebo Harlej, jejichž vystoupení vyvolalo na koncertech ovace tisíců nadšených fanoušků.

S podobným dotazníkem se hodlají tvůrci pelhřimovského kulturního dění obrátit příští rok i na základní školy. Chtějí tak získat přehled, jaké hvězdy by uvítali mladší náctiletí, a předejít tak případnému fiasku v návštěvnosti pozvaného umělce. Tu zažili například při uspořádání loňského koncertu Adama Mišíka v kulturním domě Máj.

„Mysleli jsme si, že taková hvězda, která má široké publikum právě v mladších teena-gerech, bude pro ty pelhřimovské rovněž trhákem, nakonec však přišlo pod sto platících," objasňuje dále důležitost podobných anket Ecler.

Občané Pelhřimova tak mohou víceméně rozhodovat o tom, kterou hvězdu by chtěli spatřit ve svém městě. Komise a kulturní zařízení shromáždí výsledky a na základě nich dají doporučení zastupitelům, a ti pak „vox populi" podpoří finanční dotací. Pokud tedy 
v rozpočtu najdou požadovanou částku na hvězdné vystoupení. „U2 nebo Madonnu asi do Pelhřimova nedostaneme, ale jinak máme dostatek financí tak, abychom mohli pozvat většinu českých umělců," říká Ecler a upozorňuje, že anketa je proto pro obě organizace užitečnou zpětnou vazbou.

V dotazníku se občané mohou vyjadřovat nebo hodnotit i další atributy kulturního dění ve městě. Například mohou hlasovat o tom, zdali si pře-
jí jiný formát či další rubri-
ky v radnicí vydávaných Pel-hřimovských novinách. Anketa by měla rovněž napovědět kulturním činitelům více o tom, jaká média nejčastěji občané navštěvují pro získávání informací o kulturním dění, jestli využívají možnosti nákupu vstupenek přes internet a tak dále. Bonusem za vyplnění dotazníku je možnost vyhrát vstupenky na vybranou kulturní akci z repertoáru Kulturního zařízení města Pelhřimov. A určitě bude z čeho vybírat, ve hře jsou vstupenky například na Jiřího Stivína, Žalmana a spol. nebo na legendární představení Caveman v podání Jana Holíka či Jakuba Slacha.

Zdeňka Bradáčová