Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé by se mohli za pár let kochat výhledem ze Strážiště

Pacovsko – Pelhřimovsko se možná dočká třetí rozhledny.

20.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Josef Němec

Po Pípalce na Křemešníku a Orlíku u Humpolce, kde rozhledna právě vzniká, by mohla další vyrůst na Pacovsku. Konkrétně na vrchu Strážiště, který se tyčí asi tři a půl kilometru jižně od Lukavce a tvoří dominantu západní části Vysočiny.

O stavbě rozhledny se už několik let baví členové mikroregionu Stražiště, kteří chtějí region zase o kousek více zatraktivnit a vybudovat na Strážišti stavbu, která k vrchu historicky i pohledově patří. Až do roku 1964 tam totiž stála dřevěná rozhledna. Dnes se tam nachází pouze železný televizní a rozhlasový vysílač.

„Myslíme si, že by tam rozhledna perfektně pasovala. V současné době máme určitou vizi, jednoduchou studii s tím, že ji chceme dále rozpracovávat do územního, respektive stavebního povolení. Vymýšlíme i systém financování," informoval starosta Pacova a předseda mikroregionu Stražiště Lukáš Vlček. Ten dodal, že projekt je zatím takzvaně v plenkách a jeho realizaci vidí v horizontu dvou, tří let.

Obce jsou stavbě rozhledny nakloněny

Nicméně už nyní je jasné, že projekt našel v rámci mikroregionu podporu. Obce, které se nacházejí v přímé blízkosti Strážiště – Salačova Lhota, Bratřice, Útěchovice, Velká Chyška, Vyklantice i městys Lukavec, jsou stavbě rozhledny nakloněny.

„Projekt podporujeme. Hodně o něm jednáme a mohu říci, že se aktivně podílíme i na jeho realizaci," řekl starosta Lukavce František Pinkas. Stejný názor vyjádřil i starosta Salačovy Lhoty Martin Malina: „Projekt je zatím v plenkách a nyní se hledají cesty, jak ho uvést v život. Nic se ale nemění na tom, že naše obec ho vítá a jsme jednoznačně pro, aby se uskutečnil," dodal Martin Malina.

Technicky by rozhledna měla být vysoká zhruba třicet metrů. Stavba by měla být zděná nebo kamenná. „Nechceme jít cestou dřevostaveb nebo kovových konstrukcí, protože jsme v poslední době pár takových rozhleden pro inspiraci navštívili. U dřevěných a kovových konstrukcí nám vadí problém s údržbou. Zděná stavba je sice trošku dražší, ale její údržba zase bude mnohem levnější. Musíme myslet na to, že rozhledna tam bude stát desítky let," zdůraznil Lukáš Vlček.

Podle něj je zděná forma vhodnější i vzhledem k televiznímu a rozhlasovému vysílači. 
U kovových konstrukcí by navíc mohl vzniknout problém 
s rušením signálu a popřípa-
dě s technickými problémy ve vztahu k vysílači.

Rozhledna by měla předběžně vyjít na několik milionů korun. Vize představitelů mikroregionu je, že by stavba měla být financována ze tří zdrojů.

„ Za prvé bychom využili vlastní zdroje, dále dotační prostředky a líbí se nám i možnost financování z privátního sektoru. Viděli jsme to na několika rozhlednách v okolí. Například kousek od Vlašimi je hezká rozhledna Špulka, kde jsme byli před několika týdny. Tam byla značná část rozhledny financovaná formou darů lidí z regionu," popsal nedávnou zkušenost předseda mikroregionu Stražiště s tím, že systém trojího financování je podle něj nasnadě.

„Vraťme se na začátek dvacátého století, kdy většina rozhleden v České republice, a byly jich desítky, byla financována spolky, lidmi a firmami z daného regionu," poznamenal Lukáš Vlček.

Deníkem oslovení starostové obcí, v jejichž bezprostřední blízkosti se vrch nachází, se financování stavby nebránili, ovšem zdůraznili, že celý projekt by museli odsouhlasit zastupitelé. „Myslím si, že bychom projekt finančně podpořili," potvrdil starosta Salačovy Lhoty.

Autor: Alexandra Knapová

20.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení