Ples, který se uskuteční v sobotu 28. února od 19 hodin v Sokolovně v Žirovnici, pořádá jako už tradičně tamní Základní umělecká škola Žirovnice ve spolupráci s Městem Žirovnice. Deník proto oslovil ředitele ZUŠ Zdeňka Zadražila a zeptal se ho třeba, na jakých okolnostech závisí výběr hostů plesu či co letos posluchačům zazpívá dívčí soubor Arietta.

Za pár dní vás čeká už 17. reprezentační Muzikantský ples. Letos budou hlavními hosty Petr Kolář a Bára Basiková. Byl po Heleně Vondráčkové a Karlu Gottovi výběr těžký?
Navázat na úroveň plesů, kde zpíval Karel Gott nebo Helena Vondráčková, není vůbec jednoduché. Hodně přemýšlíte koho pozvat, aby byli návštěvníci plesu spokojeni i letos. Každému se líbí někdo jiný. Mládež fandí nastupující generaci mladých zpěváků a zpěvaček, jiný hudební vkus má generace starší. Myslím si však, že letošní hosté jsou dobrou volbou pro všechny a že to pro nás bude velký hudební zážitek.

Na jakých okolnostech vždy závisí výběr hostů?
Výběr hostů na Muzikantský reprezentační ples závisí na mnoha okolnostech, kromě jiného i na finančním zajištění. Musím říci, že bez sponzorů bychom naše plesy na takové úrovni organizovat nemohli. Velice si vážíme všech firem, které nás podporují již několik let. Nemalou zásluhu na organizaci muzikantských plesů mají také rodiče našich žáků, bez jejichž obětavé pomoci bychom tak náročné akce těžko zvládli. Díky všem těmto skutečnostem mohou pak takové hvězdy vystupovat pro širokou veřejnost i tady v Žirovnici. Pro naše žáky je pak velkým zážitkem, mohou-li si s těmito profesionály společně zazpívat.

Kromě těchto výtečných zpěváků na plese zahraje i váš vynikající soubor Arietta. Dvacet pět dívek ve věku od deseti do osmnácti let nejen zpívá, ale většina z nich také ovládá hru na některý hudební nástroj. Na co se návštěvníci plesu mohou v podání Arietty těšit letos?
Arietta má širší hudební záběr. Soubor zpívá a hraje od klasických písní až po swingové a popové skladby. Ostatně o spolupráci Arietty a Big bandu ZUŠ Biskupská Praha 1 jste psali i ve vašich novinách. Pro účely muzikantských plesů se Arietta snaží připravit takový hudební žánr, který by odpovídal dané kulturní akci, zároveň je tu i určitá snaha o souznění s repertoárem zvaného hosta. Na letošním plese to bude směs skladeb ze známého českého muzikálu Starci na chmelu. Příjemnou plesovou atmosféru navodí vystoupení saxofonového kvarteta ZUŠ Žirovnice, které zahraje české i světové evergreeny.

Jaké další obory vaše ZUŠ nabízí a co je jejím posláním?
Základní umělecká škola Žirovnice je dvou-oborová, vedle mladých hudebníků vzděláváme děti také ve výtvarném umění. Pro výuku tohoto oboru jsme od září letošního školního roku získali nově zrekonstruované prostory zámku a v současné době se zde dokončuje také vlastní galerie ZUŠ. Ptáte-li se na poslání naší školy, je to vedle sdělování vědomostí a odborné výuky především snaha o to zapálit mladé lidi pro dobrou věc, ukázat jim kulturní hodnoty kolem nás a pomoci jim najít cestu vlastní umělecké seberealizace. V dnešní době počítačů a dalších technických novinek je tato stránka rozvoje osobnosti o to důležitější.

Vím, že je ještě brzy, ale přesto, plánujete nějaké novinky pro příští školní rok?
Jsme přibližně v polovině školního roku a než rozdáme dětem závěrečná vysvědčení, čeká nás učitele ale i naše žáky ještě hodně práce. Vedle klasického absolventského koncertu v měsíci dubnu plánujeme společný výměnný koncert se ZUŠ Třešť, letos v pozici hostitelské. Jak už bylo řečeno, soubor Arietta spolupracuje už několik let s Big-Bandem ZUŠ Biskupská Praha 1. Letošní společný koncert se uskuteční v pátek 22. 5. 2015 v Sokolovně v Žirovnici, na který všechny vaše čtenáře srdečně zveme. V závěru školního roku nesmíme vynechat ani tradiční koncert takzvaný „POPÁČ", což je koncert populárních melodií. Děti tak mají možnost poznat vedle hudby klasické i jiné hudební žánry-od country a popu až k jazzu a swingu. Vedle připravovaných vystoupení se žáci dechového oddělení připravují na celorepublikovou soutěž ZUŠ, plánujeme také zájezd na balet nebo operu, výtvarný obor chystá veřejnou výstavu prací svých žáků již ve své zámecké galerii a tak bychom mohli pokračovat. Na co se však děti těší nejvíc, je zahraniční koncertní zájezd. Kam a kdy to bude letos, vám ještě prozradit nemohu, vše je zatím v procesu zrodu. Podaří-li se nám plány zrealizovat, rádi se vám ozveme.