V porotě zasedne autor legendární Rosy na kolejích, písničkář Wabi Daněk, který také s Milošem Dvořáčkem publiku v 19 hodin zahraje. Na vysočinské Portě podle jejího hlavního pořadatele Milana „Čombe" Lhotského už Wabi Daněk hrál, ale v opraveném kulturním domě bude mít premiéru. Lhotský si chválí jak zázemí nového objektu, do kterého pořádání Porty přivedl dnes již zesnulý Karel Koch, tak i vstřícný přístup vedení obce.

Loni do Vlasenice přijelo šestnáct účinkujících a vítězství si už podruhé odvezla Švédova trojka z Moravského Krumlova. Kapela, která vyhrála i celostátní finále v Řevnicích u Prahy a byla druhá v autorské soutěži v Ústí nad Labem, už letos soutěžit nebude. „Byl to vůbec největší úspěch našeho kola. Letos si Švédova trojka chce dát pauzu," dodal Lhotský.

Možnost porovnání

Do autorského finále Porty loni postoupilo s písní Dřevěná i pelhřimovské duo 2MS, které hraje akustickou hudbu překračující hranice folku. „Byla to možnost porovnat se se zaběhlými kapelami a zjistit, jestli na to máme," hodnotí loňskou zkušenost kytarista a zpěvák Jakub Marek.

Letos se podle něj 2MS kvůli souběhu termínů do Vlasenice nedostane. Před třemi týdny vydalo své první CD s třinácti výhradně autorskými skladbami. „Snažíme se dostat do povědomí posluchačů v okolí, aby nebyli odkázáni jen na naše vystoupení," dodává Marek.

Přihlášku do vysočinské Porty lze podávat do příštího pátku, mohou se účastnit jednotlivci i skupiny v žánru country, bluegrassu, folku, trampské písně i irské hudby.

Soutěžící mají zajištěnou zvukovou zkoušku, která proběhne dopoledne, občerstvení i ubytování. Věcné ceny obdrží vítězové interpretační, autorské i divácké Porty.

Vítěz interpretační soutěže postupuje do Řevnic, vítězové autorské soutěže do Ústí nad Labem. Samotný začátek soutěže je ve 13 hodin. V porotě kromě už zmíněných Wabiho Daňka a Miloše Dvořáčka zasednou Luboš Hrdlička, Luboš Stráník a Tomáš Kaňka.

Po koncertě Daňka a Dvořáčka bude následovat muzikantský jam session s občerstvením. „To připraví jako sponzorský dar personál kulturního domu v čele s panem starostou Milanem Houškou. Věřím, že opět budeme zpívat do ranních hodin, jako v letech minulých," uzavírá Milan „Čombe" Lhotský.

Wabi Daněk

Folkový písničkář a trampský bard se narodil roku 1947 ve Zlíně. Je autorem hitů Rosa na kolejích, Píseň, co mě učil listopad či Outsider waltz. Roku 1979 získal Zlatou portu za zásluhy o rozvoj žánru. Civilním povoláním byl řidičem záchranné služby.