Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní mírná zima je u konce

Pelhřimovsko – Astronomická zima skončila minulý pátek a místo ní nám na dveře zaťukalo jaro.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Letošní zima byla velmi mírná, ale v porovnání s loňskou extrémně teplou zimou byla ta letošní přece jenom o poznání chladnější.
„Průměrná teplota v období od prosince roku 2014 až do letošního února byla o 2,4 stupně vyšší než je dlouhodobý normál. Vůbec nejteplejší zima po roce 1950 byla na přelomu let 2006 a 2007 s průměrnou teplotou 2,6 stupňů Celsia a hned za ní je ta loňská s 1,5 stupni Celsia. Nejchladnější byl únor, kdy se hodnota měsíčního průměru přesně rovnala bodu mrazu," upřesnil vedoucí observatoře v Košeticích Milan Váňa.

Srážkově byla letošní zima celkem v normálu, pouze únor byl sušší. Na sněhové srážky byla zima poměrně chudá. „Napadlo celkem 45 centimetrů nového sněhu, což je sice pouze polovina dlouhodobého normálu, ale oproti loňsku, kdy napadlo za celou zimu pouze 17 centimetrů, je to ale přece jen trochu návrat k normálu," dodal Váňa. S poměrně teplou zimou se nyní musejí vyrovnávat například včelaři.
„Určitě je pro včely lepší, když je tuhá zima, ale řekl bych, že jsou v dobré kondici a taky mají dost zásob. Myslím si, že u nás jsou včely v dobrém stavu, ale některé regiony mají kvůli roztoči, který se minulý rok hodně rozmnožil, velké ztráty," vysvětlil včelař z Pravíkova Filip Liška.

Vždy záleží hlavně na přírodě

Včelař Jiří Pohan ze Senožat dodává: „Jaká bude letos úroda, zatím bohužel nevíme, protože teď se teprve ukazuje, v jaké kondici včely budou. Právě se dostávají ze zimy a některé jsou tedy slabší a některé zase silnější. U nás je to se včelami oproti minulému roku slabší, a jestli bude snůška, záleží hlavně na přírodě a na tom, jaké bude počasí." Zimní sezonu 15. března ukončili také provozovatelé Ski areálu Křemešník.

„V neděli jsme ukončili zimní sezonu. Děkujeme všem lyžařům a snowboarďákům za přízeň. Hned jak to počasí dovolí, najedeme na letní sezonu," hlásí zástupci Ski areálu Křemešník na jeho sociální síti. Právě končící zimní sezona byla pro pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny příznivá.

„Dobu, kdy se bezprostředně nemusí provádět zimní údržba silnic, využíváme k takzvaným náhradním pracím, jako je například údržba silniční zeleně, dopravního značení nebo výsprava výtluků studenou balenou směsí," vyjmenovala vedoucí výrobního oddělení Pelhřimov Ivana Průšová.

Vzhledem k příznivé povětrnostní situaci v našem regionu nemuseli prý řešit žádné vážné problémy. „V současné době uklízíme sněhové zábrany a zimní značení. Dále provádíme úklid vozovek a v jarním období dojde i k výsadbě nových stromků," dodala Ivana Průšová.

Denisa Šimanová

Autor: Redakce

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Počátky, třída 1. B paní učitelky Hany Rudišarové. Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Rynárec

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Pelhřimov – Česká kniha rekordů se rozrostla o nový paměťový rekord. Za 8 minut a 18 vteřin totiž čerstvá rekordmanka Milena Šatavová dokázala odříkat celý současný český kalendář a všechny křestní jména v něm uvedená. Mimo jiné zvládla určit i přesné datum narození známých osobností nebo přiřadit správná křestní jména k náhodně vyřčeným datům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení