Letošní zima byla velmi mírná, ale v porovnání s loňskou extrémně teplou zimou byla ta letošní přece jenom o poznání chladnější.
„Průměrná teplota v období od prosince roku 2014 až do letošního února byla o 2,4 stupně vyšší než je dlouhodobý normál. Vůbec nejteplejší zima po roce 1950 byla na přelomu let 2006 a 2007 s průměrnou teplotou 2,6 stupňů Celsia a hned za ní je ta loňská s 1,5 stupni Celsia. Nejchladnější byl únor, kdy se hodnota měsíčního průměru přesně rovnala bodu mrazu," upřesnil vedoucí observatoře v Košeticích Milan Váňa.

Srážkově byla letošní zima celkem v normálu, pouze únor byl sušší. Na sněhové srážky byla zima poměrně chudá. „Napadlo celkem 45 centimetrů nového sněhu, což je sice pouze polovina dlouhodobého normálu, ale oproti loňsku, kdy napadlo za celou zimu pouze 17 centimetrů, je to ale přece jen trochu návrat k normálu," dodal Váňa. S poměrně teplou zimou se nyní musejí vyrovnávat například včelaři.
„Určitě je pro včely lepší, když je tuhá zima, ale řekl bych, že jsou v dobré kondici a taky mají dost zásob. Myslím si, že u nás jsou včely v dobrém stavu, ale některé regiony mají kvůli roztoči, který se minulý rok hodně rozmnožil, velké ztráty," vysvětlil včelař z Pravíkova Filip Liška.

Vždy záleží hlavně na přírodě

Včelař Jiří Pohan ze Senožat dodává: „Jaká bude letos úroda, zatím bohužel nevíme, protože teď se teprve ukazuje, v jaké kondici včely budou. Právě se dostávají ze zimy a některé jsou tedy slabší a některé zase silnější. U nás je to se včelami oproti minulému roku slabší, a jestli bude snůška, záleží hlavně na přírodě a na tom, jaké bude počasí." Zimní sezonu 15. března ukončili také provozovatelé Ski areálu Křemešník.

„V neděli jsme ukončili zimní sezonu. Děkujeme všem lyžařům a snowboarďákům za přízeň. Hned jak to počasí dovolí, najedeme na letní sezonu," hlásí zástupci Ski areálu Křemešník na jeho sociální síti. Právě končící zimní sezona byla pro pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny příznivá.

„Dobu, kdy se bezprostředně nemusí provádět zimní údržba silnic, využíváme k takzvaným náhradním pracím, jako je například údržba silniční zeleně, dopravního značení nebo výsprava výtluků studenou balenou směsí," vyjmenovala vedoucí výrobního oddělení Pelhřimov Ivana Průšová.

Vzhledem k příznivé povětrnostní situaci v našem regionu nemuseli prý řešit žádné vážné problémy. „V současné době uklízíme sněhové zábrany a zimní značení. Dále provádíme úklid vozovek a v jarním období dojde i k výsadbě nových stromků," dodala Ivana Průšová.

Denisa Šimanová