Letošní ročník tradičního podzimního závodu provázelo proměnlivé počasí. Ani to však nezabránilo v hojné účasti.

Jezdců bylo na čtyři desítky a účastnili se jak ostřílení závodníci, tak i začátečníci. „Hubertova jízda je pro diváky. Proto se závodu mohou účastnit 
i mladší jezdci. Zodpovědnost v tomto případě přebírá rodič dítěte, které se závodu účastní. My dětem jen doporučujeme, aby se držely zadní části lotu a nechaly jet první zkušené jezdce," řekla k účasti mladých účastníků pořadatelka závodu Alena Hrnčířová.

Masterem, který závod vedl, byl znovu její manžel. „Celý lot vedl můj muž. Na něm byl také upevněn liščí ohon, který byl závěrečnou cílovou kořistí při honu na lišku," popsala Hrnčířová.
Bohužel se letošní Hubertova jízda nevyhnula vyššímu počtu pádů. „Letos padali jezdci více než v minulých ročnících. Se sedla na zem se dostali i velmi zkušení jezdci," divila se pořadatelka. „Nikdo však nebyl vážně zraněn 
a všichni odešli po svých," dodala Hrnčířová s tím, že na vině mohlo být ono proměnlivé počasí.

Vzhledem k dlouholeté tradici šlape tento závod jako na drátkách. „Snažíme se, aby prostoje byly co nejkratší a překážky byly situované tak, aby diváci nemuseli dlouze pochodovat," vysvětlila Hrnčířová.

Na bezpečnost diváků po celou dobu dbali další pořadatelé. „Snažíme se, aby 
si závod užili jak jezdci, tak diváci. Nesmí se ale za-pomínat na bezpečnost, 
s čímž souvisí to, aby diváci byly od překážek v dostatečné vzdálenosti, kdyby se jezdec rozhodl překážku objet," popsala způsoby opatření pořadatelka.

Publikum se také mohlo potěšit pohledem na dva vozataje. „Kvůli malé účasti vozatajů v minulých letech pro ně už parkur nepořádáme. I tak si ale závody užívali a provázeli sedlové koně celým závodem," těšila se z přítomnosti tažných koní a jejich kočí Hrnčířová.

Závody letos ovládla Michaela Kralertová ze stáje JK Altius. „Hubertovy jízdy v Proseči mám moc ráda. Sejdeme se s ostatními, se kterými se potkáváme na závodech, a panuje uvolněná atmosféra. Je to vlastně už jediný Hubert, na který jezdím," řekla vítězka z Pro-seč s tím, že letošní výhra nebyla v Proseči první, ale už minimálně čtvrtá.

Ovšem ani vítězka neprojela závodem zcela bez problémů. „I já jsem během jízdy z koně spadla. Stalo se to ale přes skok, který byl mimo diváky," vysvětlila Kralertová s tím, že ona 
i kůň se vyhnuli jakémukoliv zranění.