Tomáš Hrala a David Podoba z Humpolce, kteří podnikají cesty po světě na motorkách, chtěli jet letos v létě do Irska a domů se měli vracet Albánii. „Nakonec se ale cesta neuskuteční, protože kamarád měl nehodu," informoval David Podoba. V létě proto nadšené motorkáře čeká pouze výlet do ne příliš vzdálených krajin. „Uvažujeme o Slovensku nebo o Alpách," zmínil Podoba. Cestu přes Německo do Irska a zpět přes Francii, Itálii a země Balkánského poloostrova přesouvají cestovatelé na příští léto.

I Martin Veleta z Humpolce, který se svým kamarádem Ondřejem Hájkem cestuje po světě na motorkách, konkrétně na starých Jawách z osmdesátých let minulého století, sdělil, že své plány museli tento rok pozměnit.

„Chtěli jsme podniknout cestu na Kavkaz, ale vzhledem k současné situaci na Ukrajině jsme ji raději odložili," vysvětlil Veleta. Místo Kavkazu je čeká týden v severní Itálii, kam se vydají na konci června. „Pojedeme opět s Ondrou, ale ozývají se nám lidé, kteří by chtěli vyrazit s námi. Možná tedy další dva tři lidi přibereme, záleží, jak si takzvaně sedneme. Nepojedeme na starých Jawách, ale na současných cestovních motorkách," poukázal na další změny Veleta.

Dodal, že denně plánují ujet tisíc kilometrů. V Itálii pak budou odpočívat, projedou okolí, které je podle slov cestovatele velmi zajímavé,
a prozkoumají známá města jako Benátky, Bolognu či Padovu. Pokud vyjde čas, chtěli by se podívat na světoznámou závodní trať v Imole. „Kromě severní Itálie možná uskutečníme i nějaké spontánní nápady, třeba prodloužený víkend v Tatrách," uvedl Veleta a dodal, že plánů do budoucna mají nespočet. Příští rok třeba vyjde onen zmíněný Kavkaz nebo Gibraltar, někdy v příštích letech možná americká Route 66. „Když je člověk zaměstnaný, musí plány skloubit s možnostmi dovolené, aby si cestu pořádně užil," uzavřel humpolecký cestovatel.

Osmadvacetiletý pelhřimovský rodák Jakub Krejčí se už podíval například do Nepálu, Indie či Izraele. Jeho zážitky si zájemci v minulosti mohli vyslechnout v knihovně ve Svépravicích, kde uspořádal besedu o Indii. Letošní léto ho nepřivítají v tak vzdálených koutech světa, bude totiž cestovat po Evropě. V plánu má víkendové výlety do německých Alp, Budapešti, Polska či Bulharska.

„Mám ve zvyku cesty moc neplánovat. Jezdím obvykle s kamarády, protože je to levnější, bezpečnější a zažijete víc srandy. Navštěvujeme místní památky a zajímavosti," pověděl o svých cestách Krejčí, který kromě poznávání cizích zemí rád hraje šachy a leze po skalách.

Cestovatel se nakonec svěřil, podle čeho vybírá své turistické cíle. „Kam se vydám, se obvykle rozhoduji podle věcí, co se v daném místě dají v konkrétní době potkat, času a samozřejmě podle peněz. Pokud jenom sedíte doma na zadku, tak ani nemáte možnost si uvědomit, jak dobře se vlastně máme," míní Krejčí.

Zuzana Rodová