Deník o letošním rozpočtu města hovořil se starostou Lukášem Vlčkem, který řekl: „Rozpočet města je dlouhodobě vyrovnaný. Řekl bych, že pacovský rozpočet je zdravý."

I letos půjdou investice města především do školství. Největší prioritou je pro vás zřejmě dokončení modernizace školy na náměstí Svobody…
Ano. Práce, jež na projektu začaly už loni, zahrnují mimo jiné sanaci suterénu s vybudováním nového zázemí a modernizaci podkroví, kde vznikne nová počítačová učebna a třída pro výuku
výtvarné a hudební výchovy. Stávající učebny budou rovněž modernizovány, ve dvoře školy vznikne nové hřiště a objekt se dočká i nástavby – přibudou dvě nové učebny. Práce by měly vyjít přibližně na 24 milionů korun.

Kam budete směřovat další investice?
Jednoznačně do školního areálu Za Branou, kde bychom chtěli v objektech modernizovat šatny a sociální zařízení. Nebude to vše v jednom roce. Práce máme rozvržené zhruba na dva roky. Na novou sportovní sezonu bude už kompletně připravené a zmodernizované hřiště s umělým povrchem, kde se hlavní část prací dodělávala loni na podzim. Na jaře tam už jen doladíme kosmetické věci jako nové branky nebo ochranné sítě.

Neuvažujete, že byste letos rozšířili nabídku stavebních pozemků? Přece jenom zájem stavebníků o nové parcely ve městě je stále docela velký.
Parcely nám došly, takže v letošním roce musíme zahájit další etapu v lokalitě nad Sídlištěm Míru neboli U Unika. Tam bychom chtěli vybudovat sedm nových parcel, protože ty, které tam byly, jsme víceméně vyprodali. V této lokalitě je dohromady něco okolo stovky parcel a zastavěných je zhruba patnáct. Počítáme, že sedm zasíťovaných pozemků bychom mohli k prodeji uvolnit letos na podzim. Podmínky budou stejné jako v předchozí době – 500 korun za metr čtvereční s tím, že nechybí motivační systém. Dále máme pár restů z oblasti infrastruktury, třeba ulici Španovského. Dále potřebujeme zmodernizovat Svatojánskou ulici. Rovněž nebude chybět pár drobnějších oprav komunikací, kanalizací a vodovodů.

Jaké investice plánujete v letošním roce v místních částech?
Investiční činnosti v místních částech neplánujeme, protože v předešlých letech jsme tam investovali poměrně dost financí. V Roučkovicích jsme postavili nový kulturní dům a hřiště. V Jetřichovci máme také nové víceúčelové hřiště, nedávno jsme tam otevírali zrekonstruovaný kulturní dům, opravili jsme kapličku na návsi, provedli kompletně nový vodovod a silnice a plánujme i revitalizaci návsi. To je ale projekt spíše na nadcházející roky. V Bedřichově máme nové veřejné osvětlení, opravili jsme hasičárnu, udělal se tam kompletně nový kulturní dům. Ve Velké Rovné je opět nová hasičárna, ve Zhoři nové dětské hřiště a komunikace. V místních částech jsme investovali poměrně dost peněz. Letos se tedy bude jednat o provozní věci a projektovou přípravu pro další roky.

Máte už nyní v hlavě, jakým způsobem byste chtěli využívat evropské dotace na příští plánovací období?
Rozpočet pro letošní rok bude obsahovat i dost prostředků na další projektovou přípravu, protože kdo nebude připraven, bude překvapen. My už dnes víme, jak budou jednotlivé programy vypadat, ale stále ještě nejsou jasné výzvy. Už nyní víme, do čeho je možné jít. Programy se docela výrazně změní. Drobnější infrastrukturu, například kulturní nebo sportovní, bude téměř nemožné financovat. Bude tam hodně peněz na energetiku, na životní prostředí nebo například na mateřské školství. U nás bychom se chtěli hodně věnovat právě energetice. To znamená další zateplování objektů, modernizace zdrojů energie, například solární systémy na naše střechy, protože máme několik tisíc metrů čtverečních plochých střech. Do toho bychom chtěli investovat hned z několika důvodů. Jedním z nich je technický stav objektů, ale především chceme výrazně snížit provozní zátěž města, protože vidíme, že se nám to zajímavě vyplácí a vrací se nám prostředky zpátky. Navíc jsou to i technické stavy kotelen, které postupem času stárnou a tudíž budou také potřeba modernizovat.

Co například oblast životního prostředí? Máte i tam nějaké plány?
Ano. U nás se jedná například o zeleň v zámeckém parku a jeho následnou kompletní revitalizaci. Samozřejmě bychom rádi provedli revitalizaci zeleně i v dalších lokalitách ve městě.

V minulosti jste hodně hovořili o Mateřské škole Za Branou, kde jste uvažovali o její celkové rekonstrukci. Dřevostavbu ze sedmdesátých let minulého století měl nahradit moderní pavilon. V jaké fázi je možná rekonstrukce nyní?
Konečně na tento projekt vidíme, což například před dvěma lety ještě nebylo. Na tento projekt se už několik měsíců projekčně připravujeme, tak abychom se mohli pružně hlásit do patřičných dotačních výzev.

Zásadním rozhodnutím loňského roku byl pro Město Pacov nákup objektu bývalého pivovaru. Máte s ním konkrétní plány pro letošní rok?
Zatím s ním žádné konkrétní plány nemáme. Koupě pro nás byla strategická, protože se jedná o areál uprostřed města a my nad ním máme fyzickou kontrolu a navíc i částka 2,7 milionu korun byla velmi dobrá. Ale abych nyní řekl, co s ním budeme dělat, to zatím nevíme. V rozpočtu je ale zahrnuta projekční příprava v exteriérních částech jako jsou fasády, střechy, tak abychom byli schopni zlepšit fyzický vzhled objektu v památkové zóně. Větší investice uvnitř budov pivovaru jsme zatím nenaplánovali.

Co byste si osobně přál, aby se letos nejvíce povedlo?
Všechny věci jsou důležité, ale nejvíce bych si přál, aby se povedl projekt Mateřské školy Za Branou, protože ho dlouhodobě plánujeme a je to pro nás prioritou číslo jedna. Mým dalším přáním je, aby se v Pacově a jeho místních částech žilo lidem dobře.