Nejmenší přihlášenou vesničkou je Štěpkov na Třebíčsku, která má 114 obyvatel a v soutěži není žádným nováčkem. „Hlásíme se už popáté,“ doplnil starosta obce Jaroslav Kyprý.

Vzhledem k velikosti obce soutěží žijí takřka všichni obyvatelé, kteří se už teď připravují na příjezd hodnotící komise. „Nemá ale cenu se nějak přetvařovat, chceme jim ukázat skutečný život v naší obci. Plánujeme se pochlubit například pomníkem padlým v 1. světové válce, hřištěm s novými prvky nebo opravenými sakrálními stavbami. Především ale chceme ukázat naši spolupráci s agrárním podnikem,“ nastínil plány obce starosta Kyprý.

Přihlášené obce:

Číměř (TR)
Dolní Město (HB)
Chlumětín (ZR)
Jiřice (PE)
Martínkov (TR)
Nová Ves u Nového Města na Moravě (ZR)
Nové Veselí (ZR)
Smrčná (JI)
Sobíňov (HB)
Štěpkov (TR)
Třeštice (JI)
Velký Beranov (JI)
Větrný Jeníkov (JI)
Vír (ZR)
Víska (HB)

Naopak největší přihlášenou obcí na Vysočině je Nové Veselí na Žďársku. „My jsme se hlásili už před lety, pak jsme měli chvíli pauzu a loni jsme se zkusili přihlásit znovu. Řekli jsme si, že letos zkusíme štěstí ještě jednou,“ sdělil starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

I tady už si představené své obce pečlivě připravují. „Komise k nám přijede už ráno, takže ne každý si bude moci vzít dovolenou. Ale určitě se do programu zapojí jak děti, tak dospělí a senioři,“ přiblížil Křivánek a dodal, že si program vymýšlejí sami a neinspirují se u ostatních obcí.

Jihlavsko má čtyři nominace a Havlíčkobrodsko tři. Z Pelhřimovska pak přišla pouze jedna nominace. Štěstí v soutěži tam zkouší obec Jiřice. „Zatím jsme se zúčastnili všech pětadvaceti ročníků a řekli jsme si, že když je letos jubilejní ročník, tak tuto tradici nepřerušíme. Musím ale přiznat, že mě samotného překvapilo, že jsme z Pelhřimovska jediní,“ poznamenal starosta Jiřic Miroslav Jirků.

I přes četnou účast v soutěži se Jiřičtí letos pochlubí jednou novinkou. „Máme tady hodně místních spolků a šikovnou mládež, takže se zaměřujeme především na práci s mládeží. Nejsme tak velká obec, abychom každý rok mohli ukazovat něco nového, ale v letošním roce stavíme nový obecní úřad s knihovnou, takže komisi chceme určitě pozvat i tam,“ dodal Jirků.

Do soutěže se přihlásilo celkem 206 obcí z celé republiky. „Jsem velmi ráda, že se našlo tolik statečných obcí, které si udělaly čas v této hektické době, a rozhodly se prezentovat svou obec, své místo pro život. Přeji všem soutěžícím hodně štěstí v krajských kolech a všem komisařům hodně sil při hodnocení,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.