The Rasmus z Finska budou letos hlavní hvězdou největšího multižánrového festivalu v kraji, který nese příznačný název Vysočina Fest. Letos se bude konat od šestého do osmého července. Z domácích kapel se představí Chinaski, Rybičky 48 nebo třeba Mirai. „Je to devátý ročník a všechna známá jména z Česka a Slovenska už na festivalu byla,“ podotkl Pavel Vlašín z pořadatelského týmu. „Z šestatřiceti kapel máme čtrnáct, patnáct nových, hodně se to obměnilo,“ dodal.

| Video: Youtube

Ohledně počtu návštěvníků očekává, že bude letošní ročník trochu slabší, zčásti i kvůli zvýšení vstupného. To je 850 korun za jeden nebo 2 333 korun za tři dni. „Chodilo deset, dvanáct tisíc, letos očekáváme kolem sedmi, osmi tisíc,“ předpověděl Vlašín, který kromě Vysočina Festu stojí i za Polanka summer festem, který zavítá v půlce prázdnin na oblíbené třebíčské koupaliště. Dvoudenní vstupenka tam vyjde na tisíc devadesát korun.

Hosté se v krajském městě Vysočiny i letos mohou těšit na skvělou show. „Chceme, aby audiovizuální zážitek byl na té nejvyšší úrovni, na tom nešetříme. Tak to děláme od začátku, vždy jsme chtěli mít velký, hezký festival a aby to dobře hrálo. Na tom si dáváme záležet,“ sdělil Vlašín. Oblíbený je také festival na Čeřínku, letos bude poslední pátek v červenci

Volných vstupenek z celkového počtu pět a půl tisíce už nezbývá mnoho na Bernard Festu, který se koná od 15. do 17. června, přičemž první den je volný vstup. Tam bývá vyprodáno. „Maximální návštěvnost ale není našim cílem,“ vysvětlili mluvčí pivovaru Radek Tulis a pokračoval: „V první řadě nám jde o dobrou náladu a jedinečnou atmosféru, na které má významný podíl i genius loci humpoleckého Horního náměstí.“

Největší hvězdou bude letos skupina Kabát, která obvykle hraje pro podstatně větší publikum. „Rozhodnutí zde vystoupit zřejmě předcházela právě pověst jedinečné atmosféry festivalu,“ usoudil Tulis a dále jmenoval velká jména jako MIG 21, No Name, Wohnout, Rybičky 48 nebo Janek Ledecký.

Kromě hlavního proudu pak dostane na festivalu prostor projekt Hej Romale zpěvačky Idy Kelarové, která vystoupí s pěveckým sborem Čhavorenge v doprovodu hudebníků České filharmonie. „Na Vysočinu po roce vrátí i němečtí The Heimatdamisch, kteří si loni získali publikum originálními úpravami světových hitů. Nebude chybět tradiční sobotní dopolední program pro děti s Jaroslavem Uhlířem a Kašpárkem v rohlíku,“ dodal Tulis.

Na Pelhřimovsku se koná také Jatka Fest, letos si připíše jubilejní desátý ročník. Na přelomu června a července tam zavítají třeba Lucie, Wohnout, Čechomor nebo Pokáč. Třídenní vstupenka vyjde na jedenáct set padesát korun, dá se ale také jít jen na Lucii za devět set devadesát korun.

Oblíbený je také Sázavafest pořádaný v kulisách zámeckého lesoparku ve Světlé nad Sázavou. Letos se koná dvacátého až dvaadvacátého července a fanoušci se už nemohou dočkat. „Vždycky se snažím si udělat čas na Sázavafest. Hlavně proto, že ho mám kousek od místa, kde bydlím,“ potvrdil Matěj Janáček z Brodska.

Nejde ale jen o blízkost bydliště. „Baví mě i umělci, kteří tam každý rok jezdí, myslím si, že ta šíře záběru, kterou mají, by mohla nejeden festival inspirovat. A přijde mi, že každý si tam najde to svoje, ať už má radši klasické české rádiové kapely, anebo i něco tvrdšího. Což je dobré,“ uvažoval nahlas Janáček.

Sázavafest si chválí i Marie Dubnová, která na něj každoročně jezdí až z Brna. „Je to kvůli tomu parku, to prostředí je prostě super,“ vysvětlila. Vstupenka na celý festival nyní vyjde na 2790 korun. „Postupně zdražují, jako všechny festivaly,“ mávl rukou Janáček.

Z dálky se návštěvníci sjíždí i na Prázdniny v Telči, což je folkový festival, který trvá přes dva týdny a myslí také na děti. Co do počtu návštěvníků jde o největší festival v republice. „Jezdíme každoročně, líbí se nám tady. Vždy jsme tu týden, pak si dáme tři dni pauzu, jedeme si odpočinout do lesa, a ještě se vrátíme,“ líčila v roce 2021 Jitka Divišová z Ostravy.

Zatímco v Telči sází hlavně na domácí interprety, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou na konci července pak zahájí držitel Lain Grammy The Qinteto Astor Piazzolla z Argentiny. Přestaví se tam také například Congo Cowboys z Jihoafrické republiky nebo Ana Carla Maza z Kuby. Permanentka v Náměšti vyjde na dva tisíce čtyři sta, v Telči se platí v řádu stokorun za jednotlivé koncerty a od čtyř výše pak návštěvník dostává slevy.

Na Žďársku se pak velké oblibě těší rodinný festival ve Zvoli nad Pernštejnem Prima Fest v půlce července, dvoudenní vstupenka vyjde bez koruny na osm set. Levnější pak je festival Otevřeno Jimramov na konci prázdnin. „Já tam nikdy nebyla. Ale vím, že spousta lidí nakupuje lístky hned, jak se objeví a nenechají si ujít tuhle bezkonkurenční akci v jimramovském parku Bludníku. Vždycky je tam narváno,“ uvedla Aneta Skalníková ze Žďárska, která však festivaly příliš nevyhledává, má radši sport.

Ač této zábavě neholduje, dokáže mít pro hlasitou hudbu pochopení. Jiní si občas stěžují, zejména pokud bydlí blízko a hlasitá hudba není zrovna jejich oblíbeným žánrem. Nebývá jich ale mnoho. Například starosta Třebíče Pavel Pacal je za festivaly ve městě rád. „Vše probíhá kultivovanou formou a v kombinaci s krásným prostředím například Podzámecké nivy je to i velmi vkusné. Třebíč je krásné historické město a bohatý rozmanitý kulturní program do ní patří,“ usmál se.