Všechny prostory, kde se smí pohybovat větší množství lidí, musejí být vybaveny sociálním zařízením a kuchyní. Na dětských táborech to pak platí dvojnásob.

„Problémy s hygienou nemáme, ale kontroly jsou stále přísnější. Nedávno jsem třeba dostal pokutu, protože jsme na bez problémů uskladněných vejcích neměli teploměr," řekl majitel Dětského tábora Kalich u Kamenice nad Lipou Antonín Hubený. Kontroly ale tábory ke krachu nepřivedly.

Finančně několikadenní pobyt v přírodě také není nijak zvlášť náročný. Například ve zmíněném táboře Kalich mohou děti strávit čtrnáct dní za čtyři tisíce tři sta korun. V Dětských táborech u Božejova pak týdenní nebo desetidenní běh vyjde asi na tři tisíce korun.

V ceně jsou samozřejmě zahrnuty veškeré aktivity, které děti mohou na táboře vyzkoušet, strava pětkrát nebo šestkrát denně a pravidelný pitný režim.

Místo buzoly GPS

Ani v programu zřejmě problém netkví. Zpěv, hra na kytaru u ohně, noční hry a olympiády v nepřeberném množství disciplín děti neomrzely.
Je pravda, že styl, jakým děti tyto aktivity provádějí, se po celé roky téměř nezměnil, každou sezónu ale organizátoři přicházejí s novým hlavním tématem. Vedoucí a děti navíc používají i moderní technologie.

„Kupříkladu při soutěžích v orientaci už nepoužíváme jen mapu a buzolu jako tomu bylo dříve, naučili jsme se pracovat i s GPS," vysvětlil hlavní vedoucí Dětských táborů u Božejova Roman Ondrušek.

Děti si na tábory vozí laptopy, notebooky a mobilní telefony. „Téměř všude je možné wifi připojení. Děti tak znovu sklouzávají do všedního stereotypu, místo aby zažily něco nového. Nebo takový mobil. To je ta nejhorší věc na táboře," rozčiloval se Hubený.

„Moje dcery jezdí na tábor každý rok. Hrozně se jim tam líbí. Nemůžu říct, že bych o ně měla nějaký panický strach, holky si vždycky poradí, ale mobily s sebou mají. Je to prostě jistota. Kdyby se jim něco stalo, hned si mohou zavolat pomoc," řekla Jana Šaldová z Pelhřimova.

Kluky tábor neláká

Podle majitelů a vedoucích se změnilo také složení dětí. Zatímco dříve se do stanů a chatek hrnuli spíše chlapci, dnes převládají děvčata.
I průměrný věk se snížil. Naše rodiče bychom při takovém letním dovádění zastihli kolem třináctého roku života, dnešní teenagery zřejmě přitahuje jiný druh zábavy.

„Tento rok jsme měli průměrný věk ani ne deset let. To je ale dobře. Malé děti si tábor snadno oblíbí a rády se na něj pak každoročně vracejí," komentoval Ondrušek.

Karolína Hovorková