Pro většinu z nás nepředstavitelná věc. Přesně to ale letos zažili majitelé rodinného domu v ulici J. Kurandové v Pelhřimově. Zloděj se do jejich objektu dostal přes dveře terasy. Lidé přišli o hodinky, zlaté šperky, ale hlavně o pocit bezpečí. Policisté výtečníka stále hledají.

Ochrana před zloději je nutností, a to zejména v létě. Z policejních statistik totiž vyplývá, že zloději nespí a nezaleknou se doslova ničeho.
Navíc letní měsíce nahrávají vloupáním, protože lidé odjíždějí na prázdniny, dovolené a hlavně nemají kvalitně zabezpečené svoje příbytky. Podle statistik je v průměru dobře zajištěn jeden z deseti domů. „Pocit bezpečí je jednou z nejzákladnějších lidských potřeb. Představa, že se vám cizí člověk prochází po bytě, prohrabuje se vašimi věcmi a odchází s nimi pryč, je asi tou nejhorší představou, na kterou se nechce ani pomyslet," řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ta dodala, že podle dlouhodobých statistik se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním vstupních dveří, dále přes balkon nebo oknem. U případů vstupu oknem či přes balkon je nejčastěji zdolají násilím, v letním období však často využívají toho, že jsou okna či balkony otevřené.

Až osmdesát procent nemovitostí má špatně zabezpečené vstupní dveře, které jsou nejčastější slabinou. „Standardní ochranu představují tříbodové zámky s automatickým uzamykáním, skryté čidlo pro zabezpečovací systém 
i kování s překrytím proti odvrtání, včetně možnosti rozšíření o biometrické zabezpečení," vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax. Experti dále doporučují také bezdrátový alarm napojený na dispečink bezpečnostní agentury.

„V případě vloupání do bytů v bytových domech nenechavci využili skutečnosti, že vstupní dveře do domu byly nezajištěné. To znamená, že dveře byly nedovřené nebo pouze zabouchnuté. V případě zabouchnutých dveří však stačí pouze zatlačit na západku zámku a dveře se otevřou," upozornila Dana Čírtková.

Loni policisté na Pelhřimovsku vyšetřovali za celý rok 25 případů vloupání do rodinných domů. Od začátku letošního roku do konce dubna se už zabývali deseti případy, přičemž ve stejném období roku 2012 vyšetřovali vloupání „pouze" do pěti domů.

Komáří bodnutí

Letní měsíce jsou tradičně spjaty s přemnožením bodavého hmyzu, zejména komárů. Kromě nepříjemného bzukotu nás komáři obtěžují zejména svým bodnutím, které na kůži zanechává svědící červené pupínky, a může přenášet závažná onemocnění jako například Valtickou horečku či lymskou boreliózu.

Obvykle se nejen před komáry, ale také před klíšťaty chráníme pomocí repelentů. Toto opatření se hodí hlavně ve dne, kdy se pohybujeme venku. V noci je zase praktičtější použití odpuzovačů na bázi frekvence zvuku, které lze zastrčit do zásuvek.