I přesto, že počasí leteckému dni příliš nepřálo, slunečné počasí střídaly místy intenzivní dešťové přeháňky, akci si nenechaly ujít stovky nadšených návštěvníků.
Lidé odcházeli spokojeni, protože pořadatelé pro ně připravili v rámci sletu ultralightů a sportovních letadel a zároveň v rámci Air Show, která byla v režii společnosti Schimek Aircraft, nevšední podívanou.
„Jsme tu poprvé a moc se nám tu líbí. Obdivovali jsme přistání armádního vrtulníku. Letecký den se povedl," pochvaloval si Miroslav Hrdlička z Pelhřimova.
Na leteckém dni v Částkovicích byly k vidění hned dvě unikátní věci – přelet gripenů a armádní vrtulník Mi 17. „Armáda České republiky běžně nelétá na akce velikosti našeho leteckého dne, proto bych chtěl armádě a ministerstvu obrany velmi poděkovat za vstřícnost. Tento bojový vrtulník je v dnešní době vůbec největší. Jednou zajímavostí je, že spotřeba paliva je u něj 900 litrů na hodinu," přiblížil spolumajitel letiště v Částkovicích Milan Schimek.
Během několika hodin, kdy byl vrtulník k dispozici k nahlédnutí, se lidé mohli dozvědět, že střední víceúčelový dvoumotorový turbohřídelový vrtulník Mi-17 je vybaven vynikajícím navigačním a informačním systémem a moderními spojovacími prostředky, které umožňují bezpečnou přepravu osob i za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek.
Vrtulník se z částkovického letiště odlepil krátce po patnácté hodině. Zhruba o hodinu později pak návštěvníci zhlédli přelet dvou stíhaček.

Mračna byla nízko

I přesto, že počasí pořadatele mírně potrápilo, akce, která je na Pelhřimovsku jediná svého druhu, běžela podle plánu.  „Počasí nás hned od rána hodně zlobilo. Byli jsme tu zhruba od půl osmé, kdy nejenom že pršelo, foukalo, ale hlavně byla nízko mračna. V tento moment pak například ultralighty nemohou vůbec létat. Tato letadla nelétají podle přístrojů, ale podle toho, jak vidí. Měli jsme nahlášeno přes sto letadel. Ráno ale nepřilétl, až na pár strojů, skoro nikdo. Nyní se počasí začalo trošku umoudřovat, přilétávají letadla, začali chodit lidé," dodal krátce po poledni Milan Schimek.
Na sobotním leteckém dni bylo nakonec k vidění několik desítek sportovních strojů a také letadla, která jsou na letišti v Částkovicích jako doma – legendární práškovací letadlo Z37 „Čmelák" a také An-2, známé jako „Andula". Nechyběly ani repliky historických letadel.
A kdo měl chuť, mohl si Pelhřimov a přilehlé okolí prohlédnout v současných vrtulnících typu Robinson R44 a R22.Veškeré stroje pak malí i velcí mohli zhlédnout jak v klidu na zemi, tak ve vzduchu během leteckých ukázek.
„Minimálně jedenkrát za rok bychom chtěli tuto akci pro Pelhřimovsko uspořádat, a proto také nyní usilujeme o postavení důstojného zázemí tady na letišti. Konkrétně by se mělo jednat o hangár pro letadla a zázemí pro veřejnost. Design stavby by měl být unikátní, ale ať se čtenáři nechají překvapit," řekl Milan Schimek. Ten následně prozradil, že se nebude jednat o standardní, obdélníkovou, betonovou halu, ale o jedinečnou stavbu.
„Do dalších ročníků chceme dodržet dobrovolné vstupné. Naším přáním je, aby se letecký den zařadil mezi jednu z největších akcí v České republice vzhledem k velikosti letiště. Samozřejmě, že bychom chtěli, aby nám tu přistávala i stíhací letadla, ale to nebude nikdy možné, protože přistávací dráha je v Částkovicích limitovaná, má 550 metrů," uzavřel Milan Schimek.