Ve věži kostela, v těsném sousedství loni zrenovovaných cenných zvonů, zahnízdily poštolky. Ze čtyř vajíček se před několika dny vylíhla čtyři mláďata. Zjistila to Petra Kuželová, která práce na obnově a opravách kostela vyprovokovala a od loňského prosince chodí na zrenovované kostelní zvony každou první neděli v měsíci vyzvánět. „Ještě v neděli 5. května jsem mohla vyzvánět na oba zvony bez omezení. Teď v neděli 2. června jsem už byla opatrnější, abych mláďata zbytečně nevyplašila. Vyzvánění bylo o něco míň hlasité,“ vyprávěla po poslední nedělní návštěvě věže kostela Petra Kuželová.

Hnízdo si poštolky udělaly na parapetu věžního okénka, které je orientované na jihozápad. Vedle jednoho z dvojice zvonů. „Než se mladé osamostatní, budu muset pravidelné vyzvánění na oba zvony upravit nebo omezit,“ dodávala Petra Kuželová.

Podle Pavla Koubka, který se problematice života dravců v regionu dlouhodobě věnuje, by mladým poštolkám pouhé vyzvání kostelních zvonů výrazně vadit nemělo. Kromě toho jejich pobyt na hnízdě nebude nikterak dlouhý. „Na hnízdě stráví mladé poštolky zhruba měsíc, pak už se začnou starat samy o sebe a hnízdo opustí,“ poznamenal znalec dravců.

Současně dodal, že poštolky jsou jediným druhém dravých ptáků, který hnízdí v kostelních věžích a na podobných objektech. „V každém případě je přítomnost poštolek ve věži kostela v Rovné dobrá zpráva, neboť i těch v přírodě ubývá,“ dodal Pavel Koubek.

Petru Kuželovou tak zřejmě bude čekat ještě jedno vyzvánění ve výjimečné společnosti, v neděli 7. července by se měla ve věži už setkat s dospívajícími dravci.

O tom, že opuštěný kostel využívaly právě poštolky k hnízdění i v minulých letech, lidé v Rovné věděli. Nikdy tomu ale nevěnovali větší pozornost. Do loňského podzimu, kdy se renovace zvonů ujal zvonař Michal Votruba z Myslkovic, který je po odborném restaurátorském zásahu vrátil zpět do věže, se na zvony pravidelně nezvonilo. „Když tady někdo umřel, tak se mu zvonilo na zvon umíráček. Takže jsme si ani nestačili všimnout, zda nějací ptáci ve věži hnízdí, i když jsme o poštolkách věděli. Ale jestli ve věži hnízdily každý rok, to nedokážu říct,“ připomínala zvyklosti Petra Kuželová. „Ve věži a na půdě kostela jsou k vidění i netopýři,“ doplnila.

Záchrana kostela svatého Martina v Rovné začala v roce 2016, už o rok dříve byla za tímto účelem vyhlášena veřejná sbírka. Loni došlo na zmíněné restaurování zvonů. Při té příležitosti bylo připomínáno, že starší z obou zvonů pochází z roku 1471 a jedním z nejstarších zvonů v regionu. Ještě loni v říjnu nesl tento zvon pojmenování svatý Jakub, po zrestaurování byl přejmenován na zvon svatý Martin. Tak se podle všeho jmenoval i původně. Druhý ze zvonů ve věži rovenského kostela se jmenuje svatý Matěj a odlit byl v roce 1746.

Práce na záchraně kostela svatého Martina budou pokračovat i v letošním roce. „Letos chceme dodělat žulové krajníky kolem presbytáře,“ upřesnila nejbližší plány Petra Kuželová.