„Podepsala se na něm zejména dlouhá podélná puklina, kterou do kmene dlouhodobě zatékalo, a bylo již jen otázkou času, kdy následná hniloba naruší stabilitu stromu,“ vysvětlil mluvčí instituce Andrej Bančanský.

Pokácení nebylo vůbec jednoduché. „Vzhledem ke složité poloze stromu a jeho mohutnosti, v jednom místě obvod kmene měřil přes tři metry, probíhalo kácení postupně po malých částech a z vysokozdvižné plošiny,“ popsal Bančanský.

Polyfunkční dům v Pacově.
Nezastavěný cíp Pacova bude minulostí. Vznikne tady polyfunkční dům

Komplikace nastaly i v dopravě. Strom totiž stál u frekventované křižovatky nad obecním úřadem. „Na jejím uzavření spolupracovala policie. Zásah trval sedm hodin a k odstranění kmene pak byla nasazena i těžká technika,“ pokračoval Bančanský.

Dřevo z lípy je teď na prodej. „Už o něj projevil zájem jeden z místních, který by ho využil při řezbářství. Šanci ale musíme dát všem zájemcům, a to prostřednictvím aukčního systému na našem webu,“ vysvětlil Bančanský.

Obec Píšť na Pelhřimovsku.
Vrty v Píšti komplikuje vodní nádrž. I tak ale plánují vodovod a čističku

Ani místo po poraženém stromu nezůstane dlouho prázdné. „Na stejném pozemku vysadíme dvě nové lípy srdčité, které vhodným způsobem doplní stávající parkovou úpravu,“ dodal Bančanský.