Žlutý prášek nedráždí jen alergiky, ale přidělává vrásky na čele třeba i řidičům či majitelům restauračních předzahrádek. „Není dne, abych ráno nemusel otírat auto. Chápu, že všechno kvete, ale na druhou stranu je to pro mě nepříjemné, hlavně co se týká času. Navíc mi přijde, že letos je pylu daleko více než v jiných letech, ale třeba je to jenom můj dojem," přiblížil včera na pelhřimovském parkovišti Pavel Malý z Pelhřimova.
Pylovými zrníčky mají posypané stoly a židle i majitelé restauračních předzahrádek. Ti se proto nyní neobejdou bez utěrek a čisticích prostředků.

„Pyl je všude. Vzhledem 
k tomu, že jsou ale pro nás zákazníci na prvním místě a my chceme, aby byli vždy spokojení, tak nám nezbude nic jiného než venkovní sezení utírat každých dvacet minut," nechala se slyšet Kateřina Kosová z pelhřimovské Kavárny Ateliér.

Kritický týden

Podle Josefa Slavětínského, vedoucího odboru životního prostředí pelhřimovské radnice, bude ještě tento týden kritický, pak už by se koncentrace pylu měla postupně snižovat.

„Letos je pylu opravdu hodně. Říká se, že jednou za čtyři roky kvetou stromy či řepka intenzivně, asi na tom něco bude. Předpokládám, že řepka pokvete ještě maximálně čtrnáct dní. Pokud začne pršet, koncentrace pylu se sníží," komentoval Josef Slavětínský.

Ten zároveň dodal, že aktuálně dokvetly například třešně a do květu začínají jít jabloně. „O víkendu jsem pracoval v lese a musím říci, že mě z pylu pálilo a škrábalo v krku, a to nejsem alergický," uvedl Josef Slavětínský.

Pylová alergie je velmi nepříjemná, a to jak pro děti, tak i dospělé a co je podstatné, začíná se projevovat čím dál agresivněji. Před pylovou alergii není úniku. Léčením je možné ji zmírnit, ale nikoli úplně zastavit.

„Alergiků přibývá, je to celosvětový problém. Tomu, kdo má alergii na pyl, bych doporučil omezit vycházení, 
a tím pádem se vyhýbat pylovému prostředí a používat antihistaminika," nechal se slyšet pelhřimovský alergolog Martin Buchal.