Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturák chátrá. Co 
s ním bude?

Starý Pelhřimov – Oprýskaná budova se zrezlými svody, trávou v okapech a okny v dezolátním stavu dělá Starému Pelhřimovu ostudu.

10.10.2012
SDÍLEJ:

Chátrající kulturní dům ve Starém PelhřimověFoto: Deník/Jan Mazanec

Kulturní dům patří už devět let soukromníkovi, který teď napsal městu: Buď zrušte předkupní právo, nebo objekt odkupte za 600 tisíc korun. Diskuse na pelhřimovském zastupitelstvu trvala dlouhou dobu, výsledkem bylo celou věc odložit a jednat dál.

Jak zejména opozičnímu zastupiteli Liboru Smetákovi vysvětlil radní a právník Josef Doubek, předkupní právo neznamená nic víc než to, že když majitel chce budovu prodat, tak ji musí přednostně nabídnout městu za 600 tisíc. Jinak s ní může dělat, co chce, musí jen respektovat územní plán a barák nesmí ohrožovat chodce. Jinak město nemá páky, jak ho přimět k opravě.

Vlastníkem objektu, který si kdysi místní postavili v akci Z, je společnost MP 3 z Příbrami. Její jednatel Stanislav Vachule městu píše, že je připraven do objektu investovat, ale s předkupním právem to podle něj nelze. „Žádná banka vám nepůjčí na opravu objektu, co má předkupní právo," uvedl pak pro Deník Vachule.

Vlastník podle místostarosty Tomáše Dufka zřejmě vychází z toho, že opravami zhodnocená budova by měla vyšší cenu než 600 tisíc, a při případném využití předkupního práva ze strany města by tak tratil.Vachule jako zásadní vidí výměnu topení, celkové investice jsou prý v řádech statisíců až milionů. Na dotaz, co udělá, pokud město předkupní právo nezruší, neodpověděl. Nechtěl ani komentovat to, že by v objektu mohlo vzniknout třeba bydlení pro nepřizpůsobivé občany.

Taková je podle předsedy osadního výboru Jiřího Šímy obava místních lidí. „Na opravy měl majitel devět let. Nedal do toho sám od sebe ani korunu. A kdyby nepraskla voda, nedal by do ní taky nic. Podle mě to chce prodat," uvedl Šíma, podle kterého by nebylo rozumné předkupní právo rušit. To přitom původně radní doporučili.

Naděje v Barvách

Poblíž objektu jsme oslovili i místní obyvatele. „Když tady byly diskotéky, byl tu hluk a nepořádek. Válely se tu lahve, jednomu sousedovi dokonce do pískoviště zakopali dvanáct piv a další pití. Teď  bychom chtěli, aby se s kulturákem něco dělo. Klidně ať z toho je i nějaký podnik, hlavně ne ubytovna," říká starší žena.

Další oslovení potvrzují, že diskotéky se letos konaly jen párkrát v létě, protože vevnitř v zimě prasklo topení. „Nedivil bych se, když by to město nechtělo, protože by do toho muselo investovat. A využít to jen na kulturu asi nejde, to už se potvrdilo," říká jeden z mužů.  Podle jedné z místních obyvatelek by bylo ideální, kdyby dům koupil majitel firmy Straka barvy, která má vedle kulturáku provozovnu.

„Určitě jsem o prodeji uvažoval, až tam zruší diskotéky," říká jednatel firmy Roman Straka. Podle svých slov už déle přemýšlí o přístavku svého objektu, který už kapacitně nestačí, když přijede kamion se zbožím.

Vyvařený kulturák

Diskuse zastupitelů pokračovala námitkami, že pokud se nezruší předkupní právo, chátrání bude dál pokračovat.

Zastupitel Jan Podhráský zmínil, že pokud město nenajde smysluplné využití, tak by nemělo bránit aktivitě vlastníka při rozvoji nemovitosti. Ten ale stojí na zásadních opravách. „Byl jsem vevnitř a objekt je nepoužitelný. Pokud bude stát ještě další zimu, bude to ještě horší," uvedl starosta Leopold Bambula.

Někteří diskutující zpochybnili avizovanou snahu vlastníka investovat do budovy. „Vlastník objekt pořádáním diskoték „vyvařil" a když je teď na hranici provozovatelnosti, tak by se ho za 600 tisíc rád zbavil. Já bych jednal dál," uvedl zastupitel Pavel Hodáč s tím, že  zabránit chátrání město chtělo už v roce 2003.

Podobně mluvil i hejtman Jiří Běhounek, podle kterého kdyby vlastník chtěl investovat, ozval se už dříve. Hejtman stejně jako další zastupitelé chtěl nechat udělat odhad hodnoty objektu. Otázkou ale je, zda by vlastník nezpochybnil nižší cenu než 600 tisíc.

Dalším řešením celé věci by bylo přepracovat předkupní právo tak, aby nebylo spojeno s konkrétní cenou.

Někteří zastupitelé mírnili obavu místních lidí ze vzniku ubytovny pro nepřizpůsobivé. „Vlastník je vázán územním plánem. Kdyby tam chtěl někoho ubytovat, tak by to udělal rovnou i bez investice," řekl místostarosta Pavel Pípal.

Nakonec se zastupitelé dohodli, že město se zatím předkupního práva nevzdá, bude dál jednat a osadní výbor Starého Pelhřimova předloží nějaký záměr využití. „Část objektu by mohla fungovat pro kulturní nebo sportovní využití, třeba nějaké fit centrum," přemýšlel předseda osadního výboru Jiří Šíma.

Autor: Jan Mazanec

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Počátky, třída 1. B paní učitelky Hany Rudišarové. Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Rynárec

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovské duo Raf & Taksík, tedy Luboš Rafaj (na snímku vlevo) a Petr Taks, pořídí na pátečním koncertě v Rynárci živou nahrávku.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Pelhřimov – Česká kniha rekordů se rozrostla o nový paměťový rekord. Za 8 minut a 18 vteřin totiž čerstvá rekordmanka Milena Šatavová dokázala odříkat celý současný český kalendář a všechny křestní jména v něm uvedená. Mimo jiné zvládla určit i přesné datum narození známých osobností nebo přiřadit správná křestní jména k náhodně vyřčeným datům.

Derby mělo jednoznačný charakter

Pelhřimovsko – Cenné body si z dalekého výjezdu do Českého Krumlova přivezli hokejisté Humpolce. Po výhře 4:1 se posunuli na pátou příčku. Jihočeskou krajskou ligu bohužel uzavírá pelhřimovské béčko. To v duelu bezbodových obdrželo od Telče dvanáct gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení