Zda a kdy přesně dojde k případnému zrestaurování nalezených kulis zatím stanovené není. „Někdy v budoucnu se zřejmě o restaurování diskutovat bude. Nyní jsme ale teprve dostali nabídku,“ informoval místostarosta Červené Řečice Dušan Obranec s tím, že tuto informaci vzali zastupitelé při svém zasedání na vědomí.

Jedinečný nález se v červenořečickém kině podařil začátkem loňského roku. „Nechali jsme si ocenit, kolik by zrestaurování kulis stálo. Posudek nám vytvořil znalec, který se tím zabývá,“ přemítal Obranec. „My jsme je znovu uložili a nechali pro další generace,“ doplnil místostarosta.

Odborné restaurátorské práce se pohybují v řádech sta tisíců. „Domnívám se, že částka za zrestaurování za jednu z kulis se pohybovala nějak okolo 380 tisíc,“ upřesnil Dušan Obranec.

Cenný nález je nadále uskladněn, aby nedošlo k jeho poškození. „Kulisy jsou schované v kině. Dali jsme je do trubek, aby nechytly vlhkost. Jsou schované a uložené do budoucna,“ sdělil Obranec.

Kulisy se místním podařilo nalézt během pravidelné kontroly obecního majetku. „Při inventarizaci kina jsem na půdu vlezl a zjistil, že tam nějaké věci opravdu jsou. V lednu jsem pak s bratrem kulisy z půdy snesl," popsal v loňském roce nález Jiří Jedlička, jeden ze zastupitelé a také ředitel Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

V Červené Řečici objevili celkem šest malovaných pozadí k divadelním hrám a několik divadelních rekvizit, jako je například strojek na imitaci větru nebo kašírovaná nápovědní budka. Nejmenší město na Pelhřimovsku mělo totiž v období od roku 1852 do roku 1967 bohatou ochotnickou tradici.