Proto dře i v době, kdy většina lidí odpočívá. „Mám za sebou první tréninky. Bolí to. Sice jsem v minulých týdnech běhala, ale výpadům na kurtu jsem trochu odvykla," přiznala.

Na celý červen jste úplně odložila raketu. Jak jste ten měsíc strávila?
Sportovně. Nemohla jsem si vyloženě lehnout, ale mezisoutěžní pauzu je možné vyplnit jinými sporty. Hodně jsem chodila běhat, protože to mě baví, věnovala jsem se parkouru. Zašla jsem i na trampolínky, pohybem jsem se bavila. Snažila jsem se o rozvoj pohybové inteligence a dovednosti. Tím, že jsem neustále něco dělala, jsem neztratila kondici a mohu teď začít poměrně zostra.

Odpočinula jste si?
Od squashe jsem si odpočinula, to byl ostatně záměr. Kdybych trénovala pořád jen na kurtu, přišel by stereotyp. Takhle se na novou sezonu těším, na první trénink jsem šla moc ráda. Squash už mi chyběl.

Byl ten měsíc i časem bilancování či hodnocení?
Určitě. Zastavila jsem se a přemýšlela. Hlavně mi ještě více došlo, že v rozhodnutí hrát turnaje po Evropě mě nejen morálně ale i finančně podpořila celá řada kamarádů. Že mám závazek a mám co vracet.

Podpora kamarádů je jako mince, má dvě strany. Jednu, že se je o koho opřít, ale na druhé straně zklamat kamaráda je něco úplně jiného než cizího člověka. Neupletla jste si na sebe tím, že jste přijala pomoc o nejbližších, tak trochu bič?
Poslední měsíc byl hezký i tím, že jsem měla možnost se s těmito lidmi sejít a popovídat si. Těší mě, že na mě netlačí, spíš jsem slyšela slova v duchu, že pokud se nebude dařit a nenaplním své cíle, tak se zase tak moc nestane. Jsem ráda, že tyhle lidi mám, jejich podpora je fajn. Motivuje mě to, i když, přiznám, určitý pocit zodpovědnosti cítím. Snad se s ním ale naučím žít a nebudu si ho nosit na kurt.

Na turnaje evropského okruhu jste vstoupila hlavně z toho důvodu, abyste se připravila na mistrovství republiky v příštím roce. Je titul stále takovou motivací?
Je to to, k čemu se upínám. Titul squashové mistryně republiky jsem nikdy nezískala, je to meta, za kterou chci jít. Na vrchol českého žebříčku už jsem se dostala, nějaký výraznější postup na žebříčku PSA je prací na několik let.

Na turnajích PSA v Jersey i Arménii jste ale prohrála hned v prvních kolech. Berete to jako neúspěch?
Začátky na těchto turnajích jsou hodně těžké. Chybí mi body a v prvních kolech dostávám silné soupeřky. Hraju proti holkám, které jsou čtyřicáté padesáté na světě. Jde mi tedy hlavně o to, abych získávala zkušenosti a neustále hrála kvalitní zápasy. I když jsem na turnajích brzy dohrála, v obou případech jsem na kurtu nechala vše. Za tím si stojím. Třeba s Egypťankou jsem prohrála podobným způsobem jako její soupeřka ve finále, v Jersey jsem zase ztroskotala na pozdější semifinalistce. Věřím, že pokud mi bude příště los přát více, dojdu dál.

Na turnaj do Belfastu jste se oproti původnímu plánu nepřihlásila. Co je důvodem?
Tím, že jsme vyhrály extraligu družstev, získaly jsme možnost hrát mistrovství Evropy družstev. Pro mě je to výhodnější, protože mám garantováno více zápasů. Navíc budu hrát na pozici týmové jedničky, takže mě čekají ty nejsilnější možné soupeřky. Navíc atmosféra v týmu, vzájemná podpora spoluhráček je něco nesmírně cenného. Věřím, že mi to pomůže do další sezony.

Pojďme zpět k okruhu PSA. Vyjet za hranice a okusit něco jiného je vždy hlavně o poznání. Čím vás evropská špička překvapila, kde za ní zaostáváte?
Každopádně je to velká škola, a to ve všech ohledech. Jednu věc jsme ale řešili s Honzou Rollem, který mi teď v létě pomáhá jako trenér. Došli jsme k závěru, že mám stejnou bolest jako drtivá většina českých hráček. Jsme zvyklé tvrdě trénovat, ale je problém to prodat na kurtu. A nemyslím tím jen sebevědomí. Hráčky světové špičky jdou přímou cestou za vítězstvím ve výměně, snaží se neimprovizovat. Já tam mám často moc kudrlinek, na které doplácím. Chci si až moc zahrát a něco ukázat divákům. To se v soubojích elity moc nenosí.
Kromě nových soupeřek byly turnaje PSA i o adaptaci na „skleněné" kurty. Ty vám v minulosti neseděly, zvykla jste si na ně?
Lepší se to. V Arménii měli kurt postavený moc hezky. Byl v tmavě vymalované hale, takže byl dostatečný kontrast, na míček bylo velmi dobře vidět. U mě je pohyb na proskleném kurtu náročnější, protože nosím čočky. Nevidím na ně tak dobře jako na brýle, protože je mám trochu slabší. Ještě se musím poradit s optičkou. Možná to vyřešíme tak, že začnu používat silnější čočky. Je to věc, kterou chci řešit.

Když jste vyhlásila útok na titul squashové mistryně republiky, jedním dechem jste dodala, že si dáváte pauzu od racketlonu. Nechybí vám? Přece jen čtyřmi disciplínami nabízel určitou pestrost při tréninku…
To je řečeno přesně, racketlon mi chybí – svou pestrostí a chybí mi lidi kolem něj. Moje rozhodnutí bylo jednu sezonu úplně vynechat, ale změnila jsem ho. Otevřela se totiž přede mnou možnost vyjet na přelomu července a srpna na mistrovství světa týmů, takže jsem se nechala přemluvit. Musím ale říci, že jsem se nechala přemluvit moc ráda.

Jaké jsou ambice českého týmu pro turnaj v Kodani?
O výsledku to asi moc nebude. Pokud nám bude přát štěstí na los, vidím to tak maximálně na semifinále. To by byl velký úspěch. Spíš to ale beru tak, že si jedu šampionát užít. Chci nasát atmosféru velkého turnaje a snad se nám povede uhrát i dobrý výsledek.
Důvodem, proč jste chtěla na chvíli vynechat racketlonové turnaje bylo to, že jste se chtěla pod novým trenérem soustředit jen na squash.

Ten s návratem k racketlonu nemá problém?
Harry v tom potíž nevidí, on na všem najde to pozitivní. Když jsme začínali spolupráci, tak na mě v tomto směru nenaléhal. Jeho názor byl ten, že mi ostatní disciplíny mohou přinést řadu dobrých věcí, které pak uplatním na squashovém kurtu. Tohle bylo spíš rozhodnutí mé, souviselo s tím, že jsem nechtěla tříštit síly. Teď to ale cítím tak, že by se racketlon mohl v případě jednoho turnaje stát vítaným zpestřením. Jak jsem ale řekla, jedu si to užít, nervy si nechám na squashové zápasy.

Zuzana Kubáňová
- rodačka z Pelhřimova
- jednička českého squashového žebříčku
- na jarním MČR skončila na třetím místě
- dvojnásobná vítězka extraligy družstev v letech 2009 a 2016
- osminásobná mistryně světa v racketlonu