Začne totiž očekávaná stavba kruhového objezdu na stávající křižovatce v Pražské ulici, kde se kříží ulice Architekta Janáka s Krasíkovickou ulicí.

Stavba začne 4. června, bude rozdělena do tří etap a vyjde na necelé tři miliony korun. Motoristé by se po novém kruhovém objezdu mohli podle předběžných plánů svézt už 1. září.

„Denně na této křižovatce vznikají dopravní problémy. Motoristé, kteří vyjíždějí z vedlejších silnic, tam leckdy čekají v kolonách dlouhé minuty," popsal aktuální situaci na vytíženém hlavním tahu z Pelhřimova na Tábor a Prahu místostarosta města Pavel Pípal.

Radní i policisté si od nového kruhového objezdu slibují zklidnění a zároveň urychlení dopravy. „Na současné komplikované křižovatce si po vybudování kruhového objezdu budou všichni motoristé rovni. Bezpečněji by se měli cítit také chodci," konstatoval dopravní inženýr pelhřimovské policie Jiří Matějka.

Místostarosta města k tomu dodal: „V neposlední řadě dojde k omezení hluku a vypouštění výfukových plynů do ovzduší," řekl Pavel Pípal.

Na přechod jen s pevnými nervy

Na komplikovaném dopravním uzlu motoristé často nerespektují povolenou rychlost a leckdy ani přednost chodců na přechodu. To byl v pondělí odpoledne i případ Josefa Nováka z Pelhřimova. „Podívejte se, nikdo mě nepustí. Jedou a snad ani nevidí, že tu někdo stojí. Jsem zvědavý, kdy někdo zastaví," zlobil se Novák, který se na druhou stranu silnice dostal asi po třech minutách.

I přesto, že křižovatka patří k nejvytíženějším ve městě, žádná tragická dopravní nehoda se na ní nestala. „Šetřili jsme tam pár drobných karambolů, jako jsou pomačkané plechy u vozidel, ale pokud pamatuji, tak tam k žádné závažné nehodě nedošlo," potvrdil Jiří Matějka.

Uzavírky a objížďky

Výstavba již třetího kruhového objezdu ve městě, kdy první je na Masarykově náměstí a druhý u nákupní zóny v Pražské ulici, je rozdělena do tří etap.

„V současné době probíhá správní řízení o povolení uzavírky, se kterým bude současně vydáno stanovení přechodného dopravního značení," přiblížila Lenka Mikolášková, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Pelhřimov.

První etapa prací potrvá od 4. do 22. června. Pro vozidla bude uzavřen výjezd z ulice Architekta Janáka. Vjezd tam bude povolen. Dále k tomu bude uzavřen jeden jízdní pruh Pražské ulice. Pro řidiče bude opět zobousměrněna ulice U Stínadel.

Přemístění zastávky MHD

„Druhá etapa, která počítá s výstavbou jedné poloviny středového kruhu, úplně uzavře ulici Architekta Janáka a polovinu vozovky Pražské ulice. Řidiči rovněž nevyjedou z Krasíkovické ulice, pouze tam vjedou," popsala uzavírky druhé etapy, která začne 23. června a podle předběžných odhadů potrvá měsíc, Lenka Mikolášková.

Práce na druhé polovině středového kruhu by stavbaři měli zahájit 24. července. Od té doby až do 31. srpna bude uzavřen provoz v Krasíkovické ulici. V Pražské ulici jej budou řídit semafory.

„Uzavírky i objízdné trasy řidiči nepřehlédnou. Dopravní značení musí být osazeno v souladu s legislativou," zdůraznila vedoucí odboru dopravy s tím, že lidé, kteří využívají k přepravě městskou hromadnou dopravu, musí počítat s přemístěním jedné zastávky. „Zastávka v ulici Architekta Janáka se přesune do ulice U Stínadel," uzavřela Lenka Mikolášková.