Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kromě bioplynky má ve Veselé vzniknout i provozní centrum

Veselá – Zabránit stavbě bioplynové stanice v areálu bývalého zemědělského družstva ve Veselé marně zkouší místní zastupitelé.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační.Foto: DENÍK/Hana Raiskubová

A teď se navíc ukázalo, že investor chce vedle bioplynky stavět i další objekt: provozní centrum. „Máme jako zastupitelé dojem, že si tím firma jen pojišťuje hladký průběh výstavby bioplynky a jistotu dopravního napojení. Ke stavebnímu povolení centra totiž nepotřebuje posuzování dalších úřadů," uvedla starostka Jana Mazancová.

Podle ní má investor strach, aby projekt stanice nebyl zastaven poté, co obec začala rozporovat některé údaje uvedené v oznámení celého záměru.

Tam třeba investor uváděl, že má smluvně zajištěné dodávky surovin pro stanici například s Agrodružstvem Počátky. Jeho předseda Oldřich Jelínek ale obci potvrdil, že družstvo žádné smlouvy s investorem nemá a ani nemůže dodat popsané suroviny.

„Mohli bychom dodávat jen přebytky, které nespotřebujeme, ale v žádném případě nedokážeme vyprodukovat požadované množství senáže, siláže ani kejdy. Navíc nevím, kde investor přišel na to, že jsme s ním uzavřeli smlouvu, když to vůbec není pravda," podotkl Jelínek.

„Pokud tedy nemají domluvené dodávky v blízkosti naší obce, budou muset vše dovážet z větší dálky. Tím vzroste doprava v okolí, takže dopravní studie uvedená v záměru vlastně neplatí. Proto jsme také krajský úřad žádali o přezkoumání záměru," dodala Mazancová.

Vymazaný Topolánek

Jenže krajský úřad obci odpověděl, že stanovisko posuzování vlivu záměru na životní prostředí je neměnné. Veselští se pokoušeli aspoň apelovat na krajský úřad, který už před třemi lety dokázal plošně zastavit výstavbu větrných elektráren. Vedení kraje jim ale ústně odpovědělo, že omezení bioplynek není v jeho pravomoci.

„Bioplynové stanice mají smysl tam, kde je fungující zemědělská výroba a dá se využít odpadní teplo. Ve Veselé už téměř deset let družstvo není, řada pozemků ve výšce 650 metrů je zatravněná a všechny suroviny se budou muset dovážet. Nechápu, proč naše legislativa neumožňuje rozumné posouzení záměru v souvislostech," podotkla starostka.

Investorem stanice měla být původně firma Bio Gas Argus. Pak ale investorství přešlo na sdružení Energoklastr CTT Vysočina, který chce stavět i zmíněné provozní centrum.

Energoklastr chce na Vysočině za 400 milionů korun stavět Centrum transferu technologií Vysočina, na které má čerpat evropské dotace. Partnerem Energoklastru je i firma VAE Controls, spojená s expremiérem Mirkem Topolánkem. Krátce poté, co se o této zprávě ve Veselé začalo hovořit, zmizeli z webu Energoklastru všichni partneři.

„Podle mě je to kulišárna založená na dotacích EU. Pod rouškou dotovaného výzkumu obnovitelných zdrojů se tady postaví i bioplynka, která pak už pojede jako čistý byznys," uvedl zastupitel obce, který si nepřál být jmenován.

Centrum není jisté

Podle Gabriely Lobodášové z Energoklastru ale nic takového není pravda. „Lidé se nemusejí bát, že jim za zády postavíme provozní centrum pro výzkum obnovitelných zdrojů, abychom měli snazší cestu k vybudování bioplynky," sdělila Lobodášová.

Ta navíc dodala, že ještě není vůbec jisté, zda centrum ve Veselé vznikne. „Zatím nemůžu říci nic konkrétního, ale je pravděpodobné, že v obci vyroste jen bioplynová stanice," doplnila Lobodášová.

Veselští zastupitelé na rozdíl třeba od Libkovy Vody nemohou chystanou bioplynku o výkonu 1 MW přímo ovlivnit. Chystá se totiž na pozemcích soukromého vlastníka a příjezd k ní by měl investor zajištěn po krajské silnici.
V obci na podzim proběhlo dotazníkové šetření, ve kterém bylo ze 183 hlasujících pro záměr pouze 54 lidí a naopak 124 bylo proti. Zastupitelé na základě šetření zastavili jednání s investorem, který jim původně nabízel finanční kompenzace.

Autor: Nela Kyselová

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení