A teď se navíc ukázalo, že investor chce vedle bioplynky stavět i další objekt: provozní centrum. „Máme jako zastupitelé dojem, že si tím firma jen pojišťuje hladký průběh výstavby bioplynky a jistotu dopravního napojení. Ke stavebnímu povolení centra totiž nepotřebuje posuzování dalších úřadů," uvedla starostka Jana Mazancová.

Podle ní má investor strach, aby projekt stanice nebyl zastaven poté, co obec začala rozporovat některé údaje uvedené v oznámení celého záměru.

Tam třeba investor uváděl, že má smluvně zajištěné dodávky surovin pro stanici například s Agrodružstvem Počátky. Jeho předseda Oldřich Jelínek ale obci potvrdil, že družstvo žádné smlouvy s investorem nemá a ani nemůže dodat popsané suroviny.

„Mohli bychom dodávat jen přebytky, které nespotřebujeme, ale v žádném případě nedokážeme vyprodukovat požadované množství senáže, siláže ani kejdy. Navíc nevím, kde investor přišel na to, že jsme s ním uzavřeli smlouvu, když to vůbec není pravda," podotkl Jelínek.

„Pokud tedy nemají domluvené dodávky v blízkosti naší obce, budou muset vše dovážet z větší dálky. Tím vzroste doprava v okolí, takže dopravní studie uvedená v záměru vlastně neplatí. Proto jsme také krajský úřad žádali o přezkoumání záměru," dodala Mazancová.

Vymazaný Topolánek

Jenže krajský úřad obci odpověděl, že stanovisko posuzování vlivu záměru na životní prostředí je neměnné. Veselští se pokoušeli aspoň apelovat na krajský úřad, který už před třemi lety dokázal plošně zastavit výstavbu větrných elektráren. Vedení kraje jim ale ústně odpovědělo, že omezení bioplynek není v jeho pravomoci.

„Bioplynové stanice mají smysl tam, kde je fungující zemědělská výroba a dá se využít odpadní teplo. Ve Veselé už téměř deset let družstvo není, řada pozemků ve výšce 650 metrů je zatravněná a všechny suroviny se budou muset dovážet. Nechápu, proč naše legislativa neumožňuje rozumné posouzení záměru v souvislostech," podotkla starostka.

Investorem stanice měla být původně firma Bio Gas Argus. Pak ale investorství přešlo na sdružení Energoklastr CTT Vysočina, který chce stavět i zmíněné provozní centrum.

Energoklastr chce na Vysočině za 400 milionů korun stavět Centrum transferu technologií Vysočina, na které má čerpat evropské dotace. Partnerem Energoklastru je i firma VAE Controls, spojená s expremiérem Mirkem Topolánkem. Krátce poté, co se o této zprávě ve Veselé začalo hovořit, zmizeli z webu Energoklastru všichni partneři.

„Podle mě je to kulišárna založená na dotacích EU. Pod rouškou dotovaného výzkumu obnovitelných zdrojů se tady postaví i bioplynka, která pak už pojede jako čistý byznys," uvedl zastupitel obce, který si nepřál být jmenován.

Centrum není jisté

Podle Gabriely Lobodášové z Energoklastru ale nic takového není pravda. „Lidé se nemusejí bát, že jim za zády postavíme provozní centrum pro výzkum obnovitelných zdrojů, abychom měli snazší cestu k vybudování bioplynky," sdělila Lobodášová.

Ta navíc dodala, že ještě není vůbec jisté, zda centrum ve Veselé vznikne. „Zatím nemůžu říci nic konkrétního, ale je pravděpodobné, že v obci vyroste jen bioplynová stanice," doplnila Lobodášová.

Veselští zastupitelé na rozdíl třeba od Libkovy Vody nemohou chystanou bioplynku o výkonu 1 MW přímo ovlivnit. Chystá se totiž na pozemcích soukromého vlastníka a příjezd k ní by měl investor zajištěn po krajské silnici.
V obci na podzim proběhlo dotazníkové šetření, ve kterém bylo ze 183 hlasujících pro záměr pouze 54 lidí a naopak 124 bylo proti. Zastupitelé na základě šetření zastavili jednání s investorem, který jim původně nabízel finanční kompenzace.