Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krokem k úspoře na osvětlení je jeho modernizace, vědí obce

Pelhřimovsko – Úspora na veřejném osvětlení a zároveň jeho  modernizace, to jsou slova, která se skloňují v řadě měst a obcí na Pelhřimovsku.  Větší obměnu svítidel chystá i Pelhřimov.

6.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

„Jde o výměnu svítidel přímo ve městě, kde je předpokládaná cena 3,8 milionu korun, a celkovou výměnu veřejného osvětlení asi za.300 tisíc korun v místní části Myslotín. Na obojí žádáme o dotace, které by u prvního projektu měly tvořit asi 30 až 40 procent," uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek.
Jak upřesnil Vladimír Starý z pelhřimovských technických služeb, ve městě se vymění 402 z asi 1 700 lamp. „Jsou navržené nové úspornější vysokotlakové sodíkové výbojky," vysvětlil s tím, že město nehodlá přejít na LED trubice, ale chce zachovat žluté svícení, které tak navíc bude v kontrastu k bílému světlu na osvětlených přechodech nebo v průmyslových zónách. V Myslotíně se letos má vyměnit nejen 23 svítidel, ale pokud to bude nutné, tak i některé stožáry.

Regulátor napětí

Na osvětlení ulic se snaží uspořit  v Počátkách. „Po reorganizaci budeme mít pouze čtyři rozvodny elektrické energie, odkud budeme napájet kromě jiného i veřejné osvětlení. V současné době využíváme jeden regulátor, kterým usměrňujeme napětí do veřejného osvětlení v jihovýchodní části města. Tento regulátor napětí přizpůsobuje intenzitu svítivosti lamp v denní době," nastínil počátecký starosta Karel Štefl.

„V loňském roce jsme kompletně obnovili osvětlení v Žirovnické ulici, což zahrnovalo i výměnu sloupů. Celkové náklady činily 200 tisíc korun. Nové LED diody by měly přinést také nemalé úspory," pokračoval Štefl s tím, že postupně chtějí osvětlení zmodernizovat v celých Počátkách.

V letošním roce čeká město vybudování nového osvětlení v ulici Za Lipárkami, kde se stavějí rodinné domy. Dále se budou doplňovat světelné body v ulici Moravská, kde město počítá s osvícením lávky, vedoucí přes Počátecký potok, a nové lampy budou i v ulicích Nádražní, Tyršova a Lázeňská.

Projekt na přestavbu veřejného osvětlení mají od loňského roku připravený také v Kamenici nad Lipou. „V současné době hledáme firmu, která stávajících 230 světelných bodů ve městě vymění za úspornější," uvedl kamenický starosta Ivan Pfaur. Obměna osvětlení bude stát 2 miliony 400 tisíc korun. Městu se na ni ale nepodařilo získat dotaci. „Proto náklady plánujeme postupně splácet z úspor, které nám moderní osvětlení přinese," prozradil Pfaur. Ty by měly ročně činit více než  200 tisíc korun.

V postupné obměně osvětlení letos pokračují také v Červené Řečici, konkrétně v části města směrem na Želiv. Podle starostky Zdeňky Bečkové je cílem hlavně úspora, ale také estetická stránka – aby se sjednotil typ svítidel po celém městě.

„Sjednocení se netýká pouze náměstí, kde už máme jiná nová a nákladnější svítidla, podle doporučení památkářů," doplnila starostka. Výměny lamp se týkají i místních čtvrtí Řečice: hotovo je v Milotičkách, o dotace na obměnu se žádá pro Popelištnou.

LED trubice místo původních žlutých světel loni instalovali v malebné Veselé. Samotná výměna 22 svítidel stála obec kolem 45 tisíc a podle propočtů se má každý rok na provozu ušetřit 11 tisíc, takže investice se má za čtyři roky vrátit. „Navíc jsme nově mohli nastavit to, že v každém svítidle od 23 do 4 hodin ráno vypínáme jednu ze dvou trubic. Tím taky ušetříme," sdělila starostka Jana Mazancová.

reportéři Deníku

Autor: Redakce

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení