Nyní už ale obě strany, dodavatel a město, tvrdí, že se problémy daří řešit, a tempo se zrychlilo.

Zvláště řidiči se divili, že je tato důležitá spojnice s Jihlavou uzavřena na tak dlouho, že na staveništi je malý ruch, který netrvá celý den. Naopak někteří obyvatelé domů přímo v ulici vzali celou věc s nadhledem. „S omezeními musíme počítat a ne si stěžovat, chceme-li tu mít novou silnici a chodníky. Sice je cesta domů nyní náročnější, ale po skončení prací se nám tudy bude chodit lépe," řekl obyvatel ulice Zdeněk Šaman.

„Slyšel jsem řadu připomínek, třeba že jsou špatně zabezpečené výkopy," řekl při říjnovém zasedání zastupitelstva jeho člen Vnislav Jelínek. Starosta Leopold Bambula mu přitakal, že chybí pažení a zábrany, ale hlavně že oprava je špatně naprojektovaná. „Pracovníci zjišťují, že kanalizace někde nenavazovala na sebe. Je otázka, jestli nezměnit projektanta. Ale bohužel už dostal zaplaceno," uvedl starosta s tím, že město projektanta nevybíralo.

Špatný projekt

Projektanta vybíral kraj, který opravu silnice inicioval. Město se k němu s opravami sítí jen přidružilo, i když ty vyjdou dráž než oprava silnice. Tu kraj vysoutěžil za 3,4 milionu, město má zaplatit 8,2 milionu korun. Zakázku získaly Pražské silniční a vodohospodářské stavby (PSVS).

Vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová se ale hájí proti slovům, která mohla vyznít jako kritika kraje. „Kraj vybral projektanta v soutěži v souladu se zákonem. Na kanalizaci ale soutěž nebyla a město se s projektantem dohodlo dobrovolně," říká Strnadová.

Odborníci poukazují na to, že kamenem úrazu u podobných staveb je projektová dokumentace, nerozšířená na detailní dokumentaci. Možnosti požadavků na kvalitní materiál jsou omezené a město nebo kraj musí vybrat nejlevnějšího projektanta či dodavatele, i když kvalita trpí.

Pelhřimovští zastupitelé dále řešili rizikový průchod nemocných a zvláště nevidomých k nemocnici. Zástupci města tvrdí, že pokud firma nedodrží bezpečnostní pravidla, musí se uplatnit sankce.

PSVS se zřejmě z kritiky poučily, u chodníku k nemocnici se objevil zátaras a tempo i počet lidí na stavbě se zvýšily.

„Komunikace s firmou se zlepšila," potvrdil i vedoucí investičního odboru městského úřadu Josef Koňák.

Nicméně vedoucí vysočinského provozu PSVS Jiří Mezera si ani teď netroufne stoporcentně potvrdit termín dokončení. „V plánu je položení asfaltu do půlky listopadu. Problémy řešíme s městem, instalovali jsme oplocený koridor a děláme všechno pro to, abychom stavbu včas dokončili," zdůrazňuje Mezera s tím, že chybou v projektu skutečně došlo ke kolizi splaškové a dešťové kanalizace, ale teď už je věc napravená.

Navzdory obavám města by se stavba měla dokončit do konce listopadu, kdy by se měla zrušit i objížďka. Jak uvádí vedoucí pelhřimovského odboru dopravy Lenka Knězů, o prodloužení termínu objížďky zatím nikdo nežádal.

Její kolegyně z krajském odboru dopravy Hana Strnadová dodává, že kdyby záleželo jen na krajské silnici, auta by po novém asfaltu mohla jezdit už v půlce listopadu, ale město ještě potřebuje bez dopravního ruchu dokončit chodníky. Sanitky a autobusy by ale ulicí už od půlky listopadu projíždět mohly.

Parkování pro rodičky

Kvůli opravám ulice Slovanského bratrství se dočasně přesunuly i autobusové zastávky. Zastávka Nemocnice II je po dobu uzavírky přemístěna na zastávku MHD Čajkovského a pro výstup i na zastávku Křemešnická. Zastávka MHD Čajkovského se zase přesunula blíže do ulice Smetanova.

Každý den se do práce autobusem dopravuje i jedna ze sester z gynekologicko-porodnického oddělení pelhřimovské nemocnice. „Do nemocnice je to z přemístěné zastávky dokonce blíž. Horší je to odpoledne, kdy jdu s nákupem na autobus z města, to se pak projdu víc. Nijak zvlášť mě uzavírka ale neomezuje," podotkla sestra.

Ani rodícím maminkám opravy situaci kdovíjak nekomplikují. „Týden před porodem jsem jela do porodnice na ozvy a byla jsem uzavírkou trochu zmatená. Nevěděla jsem, kam s autem můžu, a vjela jsem proto horním vjezdem do areálu nemocnice. Personál mi poté poradil, kde příště můžu parkovat, a noční cesta k porodu už byla bez problému," svěřila se maminka Veronika Novotná.

Fúze firmy

Firma PSVS opravovala už pelhřimovskou ulici K. H. Borovského, po které na ni žádná veřejná kritika nezazněla. A nově se v rámci sdružení firem uchází i o zakázku na dvousetmilionovou opravu pelhřimovské čističky. Nyní fúzovala se svým vlastníkem, rakouskou firmou PORR, který přebírá veškeré pohledávky a závazky PSVS, takže se mění pouze název firmy.