Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objasněnost kriminality vzrostla, přibylo násilností, ubylo krádeží

Pelhřimov – Policisté na Pelhřimovsku se za první pololetí letošního roku mohou pochlubit efektivní prevencí kriminality i vyšší úspěšností při objasňování trestných činů.

5.8.2015
SDÍLEJ:

Za první pololetí přibylo na Pelhřimovsku násilností, naopak ubylo krádeží.Foto: Ilustrační foto: Deník/Vít Lukáš

Za prvních šest měsíců roku 2015 došlo na území okresu
k 566 trestným činům, což je 
o 135 méně než za stejné období v roce 2014, kdy policisté šetřili 701 trestných činů.

Vzrostla naopak objasněnost, a to z 57,92 procenta v prvním pololetí minulého roku na 59,36 procenta v prvním po-loletí roku letošního. „V letošním roce tak v porovnání 
s rokem 2014 výrazně poklesla kriminalita a zároveň se policistům podařilo zvýšit objasněnost trestné činnosti," poukázala na základní trend statistiky policejní mluvčí Monika Pátková.

Ubylo především různých krádeží. Zatímco loni za první pololetí zaznamenali policisté 311 všech majetkových trestných činů, letos za stejné období jich bylo „jen" 215. „V 65 případech se jednalo o krádeže vloupáním, ve 124 o krádeže prosté a 26 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy," upřesnila Pátková.

S poklesem počtu majetkových trestných činů klesla i jejich objasněnost, a to z loňských 32,15 procenta na letošních 29,3 procenta.
Přibylo naopak násilných trestných činů. Těch bylo loni v prvním pololetí 27, zatímco letos už 38. Zvýšila se současně jejich objasněnost, která byla za loňské první pololetí 62,96 procenta a letos 65,79 procenta. „Ve dvou případech policisté zjistili, že skutek spáchala osoba mladší 18 let, 
v šestnácti se ho dopustil recidivista. U jednoho z násilných trestných činů kriminalisté zjistili, že ho pachatel spáchal pod vlivem alkoholu. V souvislosti s objasněnými násilnými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 30 osob," zdůraznila policejní mluvčí.
Stagnuje hospodářská kriminalita. Za první pololetí loňského roku přibylo do statistik policistů na Pelhřimovsku 91 případů hospodářské trestné činnosti, za stejné 
období letošního roku o je-
den případ víc. Objasněnost ovšem vzrostla z loňských 69,23 procenta na letošních 73,91 procenta. Ubylo trestných činů patřících do drogové kriminality, a to z loňských 68 činů, na 38 činů v prvním pololetí 2015.

Autor: Jiří Jíra

5.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení