Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křest nového vydání České knihy rekordů doplní unikátní show bubeníků

Pelhřimov – Celkem 1577 nových českých i světových rekordů vměstnaných do 176 stránek přináší už čtvrté pokračování České knihy rekordů.

18.10.2012
SDÍLEJ:

Show skupiny Marimba se vyznačují jak snahou o zapojení posluchačů, tak také důrazem na audiovizuální stránku vystoupení.Foto: archiv skupiny Marimba

Publikace mapující česká i světová „nej" má 1492 fotografií, obal připomínající staré dřevěné dveře a její křest se odehraje v pelhřimovském kulturním domě Máj příští pátek.  Doprovodí ho unikátní vystoupení bubenické skupina Marimba s názvem Feel the beat a začne v 19.30 hodin

Celou akci organizuje pelhřimovská rekordmanská agentura Dobrý den. Kniha nabízí tradičně netradiční rekordmanské vychytávky typu šaty z rybích šupin, Karlštejn upečený z chlebového těsta, zámek z čokolády.

Díky ní se čtenáři dozvědí, že na kancelářské židli lze ujet 378 km, jednou ranou se dá přerazit šestnáct stavebních prefabrikátů nebo že za čtvrt hodiny se dá sklidit 481 kilogramů hroznů.

Nechybí zápisy z Kraje Vysočina, kde máme nejvyšší umělou ledovou lezeckou stěnu v republice, největší otočnou korouhev na kostelní věži a dokonce i nejdelší hasičskou kravatu.

Kromě toho, že řada snímků pochází z Pelhřimova, protože zde rekordy padají při tradičním červnovém festivalu, tak se zde několik pelhřimovských obyvatel i firem objeví i samostatně. Jde například o pekárnu a cukrárnu Adélka, která herci a pelhřimovskému rodákovi Lubomírovi Lipskému upekla k 85. narozeninám dort o rozměrech 150 x 55 cm, na němž byly na jedlém papíře vytištěny fotografie mapující jeho život od útlého dětství až po vrcholné divadelní i filmové role.

Pokřtěnou 176stránkovou knihu s 1577 novými českými i světovými rekordy si budou přítomní moci koupit s výrazně levněji než v prodeji. Jde již o čtvrté pokračování výpravné publikace, křest bude proveden pelhřimovským Poutníkem.

Bubeníci zapojí i posluchače

Formace Marimba zavítá do Pelhřimova v rámci svého celorepublikového turné. Specializuje se čistě na bubny, o kterých se říká, že jde o jedny z úplně prvních hudebních nástrojů všech kultur na světě.

Díky své originalitě má skupina vazbu na agenturu Dobrý den, na jejíchž festivalech účinkovala, a letos doprovodila pochod mažoretek při sázení lípy u kina Vesmír. „Kromě křtu knihy a vystoupení skupiny se zároveň pokusíme o nový společný rekord, kdy se posluchači k bubeníkům rytmicky připojí chrastěním sirkami," uvedl Josef Vaněk z Dobrého dne.

Show Feel the beat s vizuálním doprovodem je postavena na příběhu mladíků, kteří se nejdřív dostanou do konfliktu, aby se později sladili a svou energii předávali dál. „Kapela hraje už desátý rok, postupně šla s kluky od jejich dětských let až po dnešek," uvedl Václav Kabát, mj. spoluzakladatel legendární kapely Žentour, který dal „rodinné" těleso dohromady v malé obci Brzina v Povltaví. V souboru hraje pět mužů a kromě bubnů používají i další nástroje. Skupina vystupovala v řadě televizních pořadů, například s bavičem Vladimírem Hronem hrála skladbu Lady Carneval.

Marimba kromě řady převzatých skladeb různých stylů a žánrů hraje hlavně vlastní kompozice, ve kterých dominuje rockový rytmus.  „Chtěl jsem ale, aby se kluci vyškolili na různých stylech," dodává Kabát. Skupina má i své vlastní divadelní představení a se svým bubenickým show vystupuje na řadě akcí českého i světového formátu.

Spoluúčast návštěvníků posílí i sám soubor při svém pelhřimovském vystoupení tím, že mezi lidi rozdá hrací rouru, naladěnou na tři tóny. Kromě hudby večer doplní i fakír Peter Fiedor, který se bude snažit co nejdéle udržet oheň v ústech..

Autor: Jan Mazanec

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení