Kniha rekordů měla za kmotry mimo jiné i hejtmana Jiřího Běhounka a pelhřimovského starostu Leopolda Bambulu i oba místostarosty. „Je to už naše čtvrté dítě a pracovali jsme na něm ve třech. Jsme tu tři otcové," zahájil křest prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Po proslovech pak jednotliví řečníci publikaci, která má obal ve tvaru starých dřevěných dveří, pokropili pelhřimovským pivem Poutník. Knihu si návštěvníci mohli koupit v přísálí za zlevněnou cenu a okopírované stránky z ní lemovaly vstupní schodiště.

V sále pak následovala show skupiny Marimba. Ta je složená z mladých muzikantů, kteří hrají výhradně na bicí nástroje – nejen bubny, ale i melodické instrumenty jako marimba, vibrafon, zvony a tympány.

Muzikanti začali netradičně bubnovat na plastové kbelíky, a mezi posluchače rozdali tři různě barevné trubice, které při bouchání u sebe vydávaly tři různé tóny. Přítomní se tak hned při první skladbě nenuceně zapojili do rytmu.

Více než 1500 nových rekordů

Čtvrté pokračování České knihy rekordů přináší celkem 1577 nových českých i světových rekordů vměstnaných do 176 stránek.

Kniha nabízí tradičně netradiční rekordmanské vychytávky typu šaty z rybích šupin, Karlštejn upečený z chlebového těsta, zámek z čokolády. Díky ní se čtenáři dozvědí, že na kancelářské židli lze ujet 378 km, jednou ranou se dá přerazit šestnáct stavebních prefabrikátů nebo že za čtvrt hodiny se dá sklidit 481 kilogramů hroznů.

Nechybí zápisy z Kraje Vysočina, kde máme nejvyšší umělou ledovou lezeckou stěnu v republice, největší otočnou korouhev na kostelní věži a dokonce i nejdelší hasičskou kravatu.

Kromě toho, že řada snímků pochází z Pelhřimova, protože zde rekordy padají při tradičním červnovém festivalu, tak se zde několik pelhřimovských obyvatel i firem objeví i samostatně.

Jde například o pekárnu a cukrárnu Adélka, která herci a pelhřimovskému rodákovi Lubomírovi Lipskému upekla k 85. narozeninám dort o rozměrech 150 x 55 cm, na němž byly na jedlém papíře vytištěny fotografie mapující jeho život od útlého dětství až po vrcholné divadelní i filmové rodině.

Kromě toho publikace přináší odpovědi na otázky typu:  Kdo je největším Čechem? Tušíte, která česká řeka je nejdelší, propast nejhlubší a kdy byl mráz nejsilnější? Kde měli nejvyšší vánoční stromek a kolik lze shromáždit velikonočních kraslic? Jak daleko dosáhnou hasičské hadice a kolik jde za den zasadit stromů? Jaké je nejrychlejší české auto?

Tyto a stovky dalších údajů pyšnících se přívlastky největší, nejstarší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší, najdete v právě v reprezentativní encyklopedii mapující ČESKÁ NEJ v mnoha oblastech lidského konání.

Jan Mazanec