Kdo Křesadlo za dobrovolnickou práci na Pelhřimovsku v roce 2018 získá, zatím známo není. Jisté je, že to bude žena. „Přišly nám dvě nominace a v obou případech jde o ženy, které se na Pelhřimovsku dobrovolnické činnosti věnují. Rozhodovat bude komise, která se sejde ve středu 16. ledna,“ poznamenala k udělování Křesadla za uplynulý rok koordinátorka dobrovolníků ve Fokusu Vysočina na Pelhřimovsku Vlaďka Brávková.

Fokus Vysočina udělí letos cenu Křesadlo opět také na Havlíčkobrodsku, kde rovněž působí.

Na Pelhřimovsku se Křesadlo uděluje od roku 2003. Za dobrovolnictví v roce 2002 ji tehdy jako první přebíral Theodor Štěpánek, který pracoval pro Farní charitu Pacov. Od té doby přebíralo ocenění celkem osmnáct osobností, devět žen, pět mužů a ve dvou případech manželské páry.

S výjimkou roku 2007 byla cena udělena ve všech letech. Nejčastěji byli oceněni dobrovolníci, kteří pracovali přímo pro Fokus Vysočina. Uspěly ale také například nominace, které přišly z Nemocnice Pelhřimov, Centra zdravotně postižených a dalších organizací, kde mají uplatnění dobrovolníci.

Na Havlíčkobrodsku má cena Křesadlo tradici ještě o rok delší.

Tam se jejím udělování přihlásil Fokus Vysočina hned v prvním roce, kdy se myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001 zrodila. „Cenu Křesadlo udělují dobrovolnická centra v České republice dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých. Jde o symbolické poděkování lidem, kteří zdarma svůj volný čas věnují obecně prospěšným činnostem,“ připomněla Vlaďka Brávková.

Loni dobrovolníci na Pelhřimovsku odpracovali přes 8800 hodin, což byl rekord. Do dobrovolnické práce, kterou koordinuje pelhřimovské dobrovolnického centra Fokusu Vysočina, se aktivně zapojilo více než 280 lidí.

Ocenění Křesadlo v regionu Pelhřimov:

2002 Theodor Štěpánek (Farní charita Pacov)
2003 Denisa Štursová (Česká katolická charita)
2004 Josef Hejda
2005 Božena Tomanová (Nemocnice Pelhřimov)
2006 manželé Zdeněk Nadrchal a Ludmila Nadrchalová (Nemocnice Pelhřimov)
2008 Romana Pernikářová (Centrum pro zdravotně postižené a FOKUS Vysočina),
Ivana Blažková (Centrum pro zdravotně postižené)
2009 Věra Marešová (FOKUS Vysočina)
2010 Karel Kužel (FOKUS Vysočina )
2011 Martin Kubát (Centrum pro zdravotně postižené)
2012 manželé Jaroslav Maška a Lenka Mašková (dobrovolnická činnost pro občany Pelhřimova)
2013 Eva Říhová (Hodina H)
2014 Michal Novák (FOKUS Vysočina)
2015 Libuše Doubková (FOKUS Vysočina)
2016 Renáta Marková (Program Kamarád)
2017 Lada Hellerová (Medou, z.s.)
Více info: http://www.fokusvysocina.cz/kresadlo