Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraví Miss musí zvládnout chůzi, vystupování na veřejnosti i dobře vypadat

 Kámen u Pacova – Lidé si vzájemně s oblibou nadávají do hovězího dobytka, přičemž mnohdy netuší, že taková kráva je poměrně inteligentní tvor a dokonce má i svoji Miss.

6.11.2012
SDÍLEJ:

Tato fotografie byla pořízena na letišti v Kámeně nedlouho předtím, než se Hanka stala kraví Miss. Spolu s ní na snímcích pózuje Miss Agro 2012 Lenka Stančeková. Lenka měla z Hanky nejprve trochu respekt, ale během fotografování se spolu skamarádily.Foto: Archiv CHD Impuls

Jmenuje se Hanka, chová ji Výrobně – obchodní družstvo (VOD) v Kámeně u Pacova a je nejkrásnější zástupkyní plemene Českého strakatého skotu u nás. Tento titul si odvezla z přehlídky, která se nedávno konala v Radešínské Svratce na Žďársku.

Jak prozrazuje Marian Bílý, manažer živočišné výroby z VOD Kámen, tomu, aby se kráva mohla účastnit výstavy, předcházejí desítky hodin práce. „Je to opravdu jako s modelkami," usmívá se Bílý a hned tato slova upřesňuje.

„I adeptka na titul, laicky řečeno kraví Miss, musí být hezká a stejně jako lidská královna krásy, i ona musí umět chodit," vyjmenovává Marian Bílý.

Pyšně jako páv

Chůze se samozřejmě liší, ale stejně jako slečny ji i kraví krasavice musejí pečlivě natrénovat. Kráva si nejprve zvykne na ohlávku, na které ji vodič ve výstavním kruhu předvádí. Potom už se učí chodit venku.

„Zvíře samozřejmě musí být klidné a dobře ovladatelné, aby nám na přehlídce neuteklo i s vodičem," poznamenává manažer živočišné výroby Bílý. Kromě toho, že kráva musí zvládnout chodit na ohlávce klidně, a jak pravidla výstav vyžadují, s hlavou vztyčenou a „pyšně jako páv", musí se naučit i na povel couvnout, jít dopředu či ukročit do strany.

To všechno čtyřletá kámenská Hanka zvládá bravurně. „Dá se říct, že se pro to narodila a moc ji to baví. Dokonce když už se k ní blíží vodič s ohlávkou, ví, co bude následovat, a jde mu naproti," prozrazuje Marian Bílý a ještě doplňuje, že i Hanka se stejně jako každá Miss ráda fotí.

Kromě předpisové chůze a chování rozhodčí ve výstavním kruhu posuzují i celkový vzhled zvířete – tedy jak je osvalené, jakou má srst, nohy a k jednomu z nejdůležitějších faktorů patří i vemeno. A proto se kravka před výstavou musí patřičně upravit, aby vypadala k světu.

Čtrnáct dní před přehlídkou přijíždí speciální kraví „kadeřnice", která ji ostříhá, aby vynikly partie, které vyniknout mají. Krávě se také oholí nohy a vemeno. Celá úprava trvá klidně i čtyři hodiny.

Den před výstavou se ještě důkladně umyje a vyhřebelcuje a zapomenout se nesmí ani na ocas, který se pěkně vyčeše. „Na výstavu vždy jezdí ošetřovatelka, která dbá na to, aby předváděná kráva byla stále jako ze škatulky, takže celý den nedělá nic jiného než krávu čistí a stříká ji spreji, aby se hezky leskla," přibližuje Bílý.

I dobře připravené kraví královně krásy se může stát nějaké to faux pas. „Samozřejmě, jak už jsem říkal, kráva musí být na výstavě klidná a dobře ovladatelná, ale pořád je to zvíře, které se může polekat, a právě to se stalo naší Hance při slavnostním nástupu vítězek," začíná vyprávění veselé historky z výstavy ve Svratce Marian Bílý.

„Účastnily se ho celkem čtyři nejlepší krávy a naše, jako národní šampionka, měla předstoupit dva kroky před ostatní, aby bylo vidět, že právě ona je ta první. A v momentě, kdy udělala, co se po ní požadovalo, nenapadlo zvukaře pustit nic jiného než známou píseň od kapely Queen: We are the champions, a pěkně nahlas. No a Hanka, která stála nedaleko reproduktorů, se samozřejmě lekla, a uskočila zpátky dozadu. V tu chvíli jsem se bál, že nám uteče, ale vodiči se ji naštěstí podařilo uklidnit a zanedlouho už si na hudbu zvykla," líčí Bílý.

Nedá mi to se nezeptat, jestli Hanka, co by vítězka, dostala od svých chovatelů a ošetřovatelů za takový úspěch nějakou speciální odměnu. „Těší se zvláštní pozornosti právě od ošetřovatelů, kteří se s ní chodí mazlit a dohlížejí na to, aby jí opravdu nic nechybělo. A pokud by jí nějaká kráva náhodou ubližovala, jsou připraveni zasáhnout," usmívá se Marian Bílý a dělí se se mnou o jeden zajímavý poznatek ze života skotu.

„Krávy mají hierarchii postavenou tak, že ve stádě je vždy jedna, která všem šéfuje. A právě tato vedoucí je schopná si mezi svými podřízenými sjednat pořádek a zakročit, pokud je nějaké ubližováno, a to nejen ze strany ostatních krav, ale klidně i od člověka," upozorňuje Bílý.

Pochutnala si na jetelíčku

To už se ale vracíme zpátky k povídání o Hance. Jak říká, za úspěch se nemohla dočkat ani nějakého zvláštního pamlsku. „Má vyváženou krmnou dávku, takže kdybychom jí dopřáli třeba větší množství šrotu, který mají krávy rády, mohlo by se to podepsat na jejím zdraví. Ale když jsme přijeli, byl ještě pěkný jetel, tak jsme ji na chvíli vyvedli na pastvu a za odměnu si pochutnala alespoň na jetelíčku," vypráví manažer živočišné výroby.

A jak kraví krasavice vlastně přišla ke svému jménu? „Není to tak, že bychom každé krávě, kterou v Kámeni chováme, dávali jméno. Jelikož tu máme několik stovek kusů hovězího dobytka, tak bychom si je ani nepamatovali," vysvětluje Bílý. Jména proto dostávají pouze plemenní býci. Krávy si je vyslouží jenom při zvláštních příležitostech – což byl i případ letošní šampionky na přehlídce v Radešínské Svratce.

Hanka titul obhajovat nebude

„Když naše kravka vyhrála, bylo jasné, že jí musíme dát jméno, a v tom fofru a nadšení mě nenapadlo nic jiného než Hanka, protože tak se jmenují dvě naše kolegyně – jedna pracuje právě jako ošetřovatelka, která Hanku doprovázela na výstavu, a druhá je naše zootechnička. Jsem rád, že můj momentální nápad dámy neurazil. Akorát kolegové si z nich občas dělají legraci, že jsou to Missky," směje se Marian Bílý.

Kraví Miss Hanka svůj titul příští rok už obhajovat nebude. Šanci na slávu a rozmazlování od ošetřovatelů dá svým kolegyním ze stáda. A za několik měsíců z ní bude již potřetí maminka. Čeká telátko, které by se mělo narodit v březnu.

Autor: Nela Kyselová

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ilustrační fotografie.

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení