První z nich je možnost přihlašovat i filmy ze zahraničí, čímž se festival stává mezinárodním. „Do této chvíle je přihlášeno téměř osm set filmů a číslo stále stoupá,“ prozradil ředitel festivalu Michal Burda.

Hlavním organizátorům celé akce, Michalu Burdovi a Davidu Bumbálkovi, se podařilo zajistit specialistu na videoprojekce, aby byl prožitek ze sledování filmů ještě intenzivnější. „V areálu Městských sadů budeme disponovat velkým mobilním letním kinem,“ sdělil Burda.

Přihlašování filmů je již v plném proudu. Každý má tak šanci ukázat svůj talent a odnést si jednu ze tří udílených cen, včetně hodnotných cen. „Náš festival nestanovuje žádné hranice, nijak nevymezujeme žánry ani kategorie jednotlivých snímků. To znamená, že je možné zaslat animované, hrané filmy, dokumenty či klipy. Jediné omezení je v rámci stopáže, která by neměla překročit limit do 30 minut,“ informovali pořadatelé.

Festival má potvrzeno již několik zvučných jmen. Roli porotkyně přijala filmová publicistka, dramaturgyně a režisérka Jana Hádková, dalším potvrzeným porotcem je historik a televizní scénárista Jaroslav Sedláček, hlavní dramaturg Filmového centra České televize, nebo loňský patron celé akce Jiří Sádek, který se v poslední době věnuje natáčení dokumentu „Nejsledovanější“ o našich nejznámějších youtuberech. A právě o tomto fenoménu přislíbil i přednášku.

Filmové krátkometrážní snímky zhodnotí i profesionální filmový střihač Marek Opatrný. „Je nám velkou ctí, že pan Opatrný, držitel V Českého lva v kategorii Nejlepší střih k filmu Masaryk, přijal naše pozvání. Bude nedílnou součástí poroty po celou dobu trvání akce,“ dodal Bumbálek.

Aby toho nebylo málo, po promítání je v plánu zakončit festival, jak se patří. „Říkali jsme si, že je škoda poslat diváky po ukončení projekcí domů a nevyužít prostředí v areálu. Proto jsme se rozhodli, že uspořádáme afterparty. Prozatím je její náplní jeden ze skvělých DJ, působící nejen na Vysočině, ale i ve vyhlášených pražských klubech, Holly the Big,“ vábil tým Kraťasů návštěvníky.

Akce proběhne od prvního do třetího září v pelhřimovském kině Vesmír a Městských sadech. „Přesný harmonogram celé akce bude upřesněn na našich webových stránkách, součástí festivalu, budou i různé workshopy a přednášky,“ doplnil programový ředitel David Bumbálek.

Dominika Benešová