Původní nápad vznikl v hlavě Davida Bumbálka, programového ředitele festivalu. „V rámci studia na Filmové škole Miroslava Ondříčka v Písku jsem musel natočit jeden ze svých prvních krátkých filmů a chtěl jsem se o něj podělit s ostatními. Přišlo mi hloupé brát lidi do kina jen kvůli pár minutám, a tak jsem se rozhodl, proč nepoukázat i na práci mých spolužáků," uvedl Bumbálek.

Myšlenku odprezentoval svému kolegovi Michalu Burdovi z BB media productions a v březnu 2016 připravili pilotní ročník Kraťasů. „Představili jsme celkem jedenáct studentských filmů z Písku a byli jsme plni dojmů a překvapení, kolik zavítalo do kina lidí,“ zavzpomínal Michal Burda, současný ředitel Kraťasů.

Po téměř půlroční odmlce se pořadatelé rozhodli přesunout promítání do Městských sadů formou open air, kde se konalo volné pokračování. „Princip zůstal stejný, jen s tím rozdílem, že jsme byli v přírodě,“ uvedl Bumbálek.

Jen co zmizely poslední lavičky z Městských sadů, tým tvůrců Kraťasů začal plánovat další ročník s pár změnami. „Druhý ročník už nebyl rozdělen na dvě části jako předchozí, ale celá akce trvala tři dny. Promítali jsme jak v kině Vesmír, tak venku. Doplnili jsme i aktivity pro diváky, abychom jim umožnili více nahlédnout do světa filmu,“ upřesnil záměr Michal Burda.

Ilustrační foto
V Košeticích zamířily nejmenší děti do nové školky

Zatímco během prvního ročníku byly ke zhlédnutí jen snímky české, od druhého ročníku je festival mezinárodní. „ Díky registraci našeho festivalu na zahraničním portálu nám chodí i filmy ze zahraničí, můžeme tak nabídnout divákům film třeba z Mexika,“ uvedl Bumbálek.

I přesto, že Kraťasy mají patřičnou úroveň, není lehké v dnešní době budovat takovou tradici. „Celý festival připravuje parta mladých lidí s nadšením, kteří chtěli něco dokázat, rozšířit kulturu v Pelhřimově, děláme vše dobrovolně a ve svém volném čase,“ sdělili organizátoři akce.

Letošní festival krátkometrážních filmů Kraťasy startuje již 7. září a potrvá do neděle 9. září. „Třetí ročník bude opravdu nabitý. Dvě scény, jedna v kině Vesmír, druhá formou letního kina v Městských sadech, pět přednášek od zajímavých hostů z různých filmových sfér, čtyři filmové projekce, dva koncerty a třicet krátkých filmů, které vybrala předvýběrová komise z 350 přihlášených celkem,“ lákají hlavní pořadatelé na největší filmovou akci v Pelhřimově.

Ilustrační foto.
U Obrataně bude jednodenní výluka