Hračkobraní, které pokračuje až do nedělní šestnácté hodiny, ale není akcí pouze pro děti. Pohrát si tu, zavzpomínat nebo si něco vyrobit mohou i rodiče. „Jé, tohle jsme měli jako děti,“ prohlíží si stánek s krasohledy paní v černých šatech.

Hned vedle si zájemci mohou optický krasohled vyrobit i sami. „Děti si vyrobí, jak ten vnitřní, aby pochopily princip, na kterém krasohled funguje, tak i vnější a vyzdobí si ho podle svých představ,“ vysvětluje Zuzana Titzová.

Na nádvoří kamenického zámku je nespočet dalších českých hraček, které si mohou příchozí vyzkoušet, vyrobit nebo si je rovnou koupit. Z rohu nádvoří se ozývají rány. Tam si totiž malí zvědavci vyrábí dřevěnou káču.

Zřejmě nejoblíbenější atrakcí je pro děti dřevěný kolotoč.

Prostor pro tvorbu mají kreativní duše i v zámecké zahradě. „Maluju si chňapku, kterou budu používat doma na grilování. Nejvíc mě ale na Hračkobraní bavilo malovat na sklo,“ líčí osmiletá Terezka Strnadová ze Světců.

Malí i velcí se tu mohou pustit také do pískování, tvoření z pedique či korálků, malování hrnečků, zdobení perníčků, tvorby bosobotek neboli bot z provázků či skládání origami. „Skládáme se synem takové barevné kolečko. Před chvíli jsme přišli, takže jsme teprve na začátku, ale zatím je to tady moc pěkný. V jednu hodinu se chystáme na pohádku. Akci známe už delší dobu, ale vyrazili jsme sem až letos, kdy už jsou děti trochu větší,“ usmívá se Monika Michálková ze Žirovnice.

Pobavit se návštěvníci Hračkobraní mohou i u pravidelných divadelních představení a pro ty odvážnější je k dispozici i žonglérská dílna. „Tato prázdninová akce je hezká pro rodiny s dětmi. Řekla bych, že největší zájem je tu o tvůrčí dílny, protože každý si chce něco vytvořit. Lidé se sem většinou vrací a s některými už se i poznáváme. Je tu i dobrá parta hračkářů,“ pochvaluje si Monika Nováková, která na festival jezdí se svými keramickými obrázky již deset let.