A právě šperky z korálků různých barev a tvarů budou ještě minimálně příští týden k vidění ve freskovém sále Muzea Vysočiny v Pelhřimově.
Oku lahodící šperky ze skleněných korálků vyrobili mladí lidé z pěti zemí jihovýchodní Evropy v rámci projektu Šperky z korálků, který organizovalo občanské sdružení Hodina H. Jejich cíl je jediný: zdokonalit se ve stávající praxi a naučit se nové techniky, které budou moci dále šířit v rodných zemích.

Mladí designéři z Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska a České republiky, v tomto případě konkrétně děvčata z oboru Oděvní technik – návrhář Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště (SPŠ a SOU) Pelhřimov, ve městě strávili rovné tři dny.

Během nich se zúčastnili řady workshopů, které se týkali designu a redesignu (zlepšení, vytvoření nového vizuálu – poznámka redakce) 
a online obchodech.

„Projekt shromažďuje zkušenosti a praxi ve vzdělávání, které se týká lidových šperků z korálků," sdělila Eva Havlíčková ze sdružení Hodina H.

Korálková velmoc

Páteční  závěrečný program, který nabídl pohled na originální šperky, byl určený pro širokou veřejnost. „Česká republika je velmocí na výrobu korálků a Hodina H je v Pelhřimově v tomto projektu velmi aktivní. Metodika, která tu byla vytvořena, se může používat i v mimoškolní zájmové činnosti. Výroba se mi moc líbí a chtěl bych ji podpořit, aby měla význam nejen pro nás, ale pro celou republiku," komentoval vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy města Pelhřimov Bohumil Kovanda.

„Musím říci, že mně osobně je bližší redesign, protože 
je jednodušší a praktičtější. Ostatní šperky jsou pro mne hodně masivní a barevné, a ne vždy se dají využít pro běžné nošení," dodala Havlíčková. Program spojený s výstavou byl oživen módní přehlídkou.

Kolekce, které byly samozřejmě doplněny šperky z korálků, si vytvářela děvčata v rámci odborného výcviku ve škole.