Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajské peníze pomohou opravit pacovský zámek

Pacov - Dvouleté úsilí pacovských zastupitelů se vyplatilo. Ještě letos v létě se začne opravovat dominanta Pacova, tamní zámek. Kraj Vysočina schválil dotaci ve výši jednačtyřiceti milionů korun.

16.2.2009
SDÍLEJ:

Zámek v Pacově. Foto: Deník/ Vilém Doležal

Dosáhnout na krajské peníze s takto nákladným projektem ale nebylo jednoduché. „S první žádostí jsme neuspěli a projekt musel být přepracován. Jsem rád, že to tentokrát konečně vyšlo,“ neskrýval spokojenost pacovský starosta Lukáš Vlček.

„Obsahově se v projektu nic nezměnilo. Kompletní rekonstrukce západního a jižního křídla zámku zůstala. Oproti původnímu návrhu se ale podařilo výrazně snížit náklady,“ vysvětlil Vlček.

Sál umožní pořádat svatby na zámku

K tomu pomohlo výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, které bylo provedeno dopředu. Z něj vyplynulo, že skutečně vynaložené finanční prostředky oproti odhadu v projektu klesnou o patnáct milionů korun. „Zvýšila se tak efektivita investovaných peněz,“ dodal starosta. Celkem se počítá se šedesáti miliony. Necelých dvacet milionů zaplatí pokladna města.

Zámek, který je nyní v dezolátním stavu, ale nebude pouze turistickým lákadlem. Podle záměru by měl posloužit jako kulturní centrum města.
„Do opravených prostor se přesune i knihovna a Muzeum Antonína Sovy. Součástí projektu je i divadelní sál, kde by se konaly kulturní akce nebo školení. Počítáme ale i s možností pořádání svateb přímo na zámku,“ popsal Vlček.

Sovovo muzeum rozšíří expozici

„Vdávat se sice ještě nehodlám, ale kdybych se rozhodovala, tak svatba na zámeckém nádvoří by nemusela být špatná,“ podotkla Klára Sochorová, která bydlí nedaleko Pacova.

Rekonstrukci zámku vítají také v muzeu. Podle ředitele Vlastimila Simoty jsou přímo nadšeni.

„Čekali jsme na to. Dům, ve kterém sídlí muzeum nyní, je svou velikostí nevyhovující. Hodně sbírek máme v depozitáři, ale právě z kapacitních důvodů je nemůžeme ukázat veřejnosti, a to je podle mě velká škoda,“ podotkl Simota.

Pacovsko se může pochlubit množstvím významných osobností, které v nových prostorách opraveného zámku dostanou své místo.

„Po přestěhování chystáme nové expozice. Kromě života a díla nejvýznamnějšího rodáka, Antonína Sovy, připravujeme například i oddělení věnované malíři Janu Autengruberovi,“ prozradil Simota.

Autor: Petra Nováková

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení