Dosáhnout na krajské peníze s takto nákladným projektem ale nebylo jednoduché. „S první žádostí jsme neuspěli a projekt musel být přepracován. Jsem rád, že to tentokrát konečně vyšlo,“ neskrýval spokojenost pacovský starosta Lukáš Vlček.

„Obsahově se v projektu nic nezměnilo. Kompletní rekonstrukce západního a jižního křídla zámku zůstala. Oproti původnímu návrhu se ale podařilo výrazně snížit náklady,“ vysvětlil Vlček.

Sál umožní pořádat svatby na zámku

K tomu pomohlo výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, které bylo provedeno dopředu. Z něj vyplynulo, že skutečně vynaložené finanční prostředky oproti odhadu v projektu klesnou o patnáct milionů korun. „Zvýšila se tak efektivita investovaných peněz,“ dodal starosta. Celkem se počítá se šedesáti miliony. Necelých dvacet milionů zaplatí pokladna města.

Zámek, který je nyní v dezolátním stavu, ale nebude pouze turistickým lákadlem. Podle záměru by měl posloužit jako kulturní centrum města.
„Do opravených prostor se přesune i knihovna a Muzeum Antonína Sovy. Součástí projektu je i divadelní sál, kde by se konaly kulturní akce nebo školení. Počítáme ale i s možností pořádání svateb přímo na zámku,“ popsal Vlček.

Sovovo muzeum rozšíří expozici

„Vdávat se sice ještě nehodlám, ale kdybych se rozhodovala, tak svatba na zámeckém nádvoří by nemusela být špatná,“ podotkla Klára Sochorová, která bydlí nedaleko Pacova.

Rekonstrukci zámku vítají také v muzeu. Podle ředitele Vlastimila Simoty jsou přímo nadšeni.

„Čekali jsme na to. Dům, ve kterém sídlí muzeum nyní, je svou velikostí nevyhovující. Hodně sbírek máme v depozitáři, ale právě z kapacitních důvodů je nemůžeme ukázat veřejnosti, a to je podle mě velká škoda,“ podotkl Simota.

Pacovsko se může pochlubit množstvím významných osobností, které v nových prostorách opraveného zámku dostanou své místo.

„Po přestěhování chystáme nové expozice. Kromě života a díla nejvýznamnějšího rodáka, Antonína Sovy, připravujeme například i oddělení věnované malíři Janu Autengruberovi,“ prozradil Simota.