Opakované odběry vody ovšem neprokázaly mikrobiální znečistění a i množství sinic bylo v normě. Podezření nakonec padlo na cerkárie. Zda za nepříjemnými kožními problémy plavců ale skutečně stojí právě vývojové stadium motolic, není zatím jisté. „Kontaktovali jsme parazitologický ústav, a tam nám slíbili, že co nejdříve pošlou do Kamenice nad Lipou odborníky," uvedl Petr Hrouzek 
z odboru výstavby a životního prostředí kamenické radnice. Zdůraznil, že koupání v nádrži je teď na vlastní nebezpečí.

Problémy s vodou v přírodním koupališti se ukázaly během tropických dní. „Celá nádrž zarostla vodním morem, 
a tak se zde začalo dařit plžům, kteří cerkárie přenášejí," popsal příčinu potíží Hrouzek. Výskytu cerkárií nahrává 
i fakt, že v koupališti, které bylo loni opraveno, neplavou žádné ryby. Město totiž vyslyšelo přání lidí a žádné ryby do nádrže nevysadilo. Díky odbahnění se navíc dno provzdušnilo, a voda tak zůstala průhledná. Jenže to přišlo vhod rostlinám a zarostlá nádrž se pak zase zalíbila plžům. „Nehledě na výsledky rozborů musíme udělat na podzim či v zimě jistá opatření. 
O jaká konkrétně půjde, zatím nemohu říct, rozhodneme se až na základě konzultace s odborníky," podotkl Hrouzek.

Jisté ale je, že se musí omezit výskyt plžů. „Plyne z toho pro nás následující: Žádné ryby – více rostlin, mnoho rostlin – více plžů, hodně plžů – větší riziko výskytu cerkárií. Nějaká rybí osádka bude nezbytně nutná," konstatoval Hrouzek. Dodal, že v tomto případě byla evidentně porušena biologická rovnováha. „Kamenické koupaliště je pořád přírodní nádrží," poukázal Hrouzek.

Věra Tesařová z pelhřimovského pracoviště Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina uvedla, že letos výskyt cerkárií v okrese zatím nezaznamenali.

Cerkárie jsou vývojovým stadiem motolic. Motolice v dospělosti žijí v tělech vodních ptáků. Jejich vajíčka se dostávají ptačím trusem do vody, kde vyhledávají plže, 
v nichž pokračují ve svém vývoji. Jako cerkárie se uvolňují zpět do vody a svůj vývoj dokončují opět v tělech vodních ptáků. Pokud se jim do cesty postaví plavec, cerkárie uhynou, ale na jeho kůži způsobí nepříjemnou vyrážku známou jako cerkariální dermatitida.