Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Bříštích byl přestavěn podle Santiniho projektu

Mladé Bříště – Stavba kostela sv. Jana Křtitele v Mladých Bříštích na první pohled nejeví známky výraznější výjimečnosti, za barokní přestavbou však stojí jeden z nejslavnějších českých architektů, Jan Blažej Santini-Aichl.

19.6.2014
SDÍLEJ:

Stopa mistra Santiniho - kostel v BříštíchFoto: Deník/Jan Mazanec

Kostelík stojí na místě románského opevněného komplexu, v němž bývala kromě kostela i tvrz, na jejímž místě později vyrostla fara.

Gotická přestavba byla nahrazena až barokní úpravou ve 20. letech 18. století ve stylu barokní gotiky. Renovace kostela ve 30. letech 20. století pak kostel obohatila o výmalbu interiérů dle návrhu malíře Mikoláše Alše. Barokní gotika je specifickým proudem barokního slohu, který spojuje barokní dynamičnost s prvky gotického stylu. Jejím hlavním představitelem je již zmíněný Santini (1677-1723). Malý hrbatý muž, navíc částečně chromý na nohy, pocházel z rodiny italského původu usazené v Praze a nejprve se vyučil malířem.

Stavitelství se naučil u své rodiny a zdokonalil je během svých studijních pobytů v Itálii a Rakousku. Šikovný mladík se brzy vypracoval na oficiálního architekta cisterciáků a získal věhlas i zakázky.

Jeho jmění bylo dokonce takové, že půjčoval aristokratům. Svým druhým sňatkem navíc získal šlechtický titul.

Během poměrně krátkého tvůrčího období vyprojektoval řadu návrhů, díky nimž stihl určit vzhled více jak stovky kostelů, klášterů i šlechtických sídel. Podle jeho návrhů se stavělo i po jeho smrti.

Santiniho návrhy vynikají malířským a především osobitým provedením. Autor často využívá gotické lomené oblouky, díky nimž si stavba uchovává vážnost, a prohnuté dynamické stěny, které stavbu oživují. Svou tvorbou předběhl dobu a byl oceněn především během dvacátého století.

Stavba v Mladých Bříštích byla přestavěna podle staršího Santiniho projektu. Do jednolodní stavby s presbytářem se vstupuje skrze mohutnou hranolovou věž podpíranou dvěma opěráky, k níž se tiskne vyčleněné schodiště.

Loď je osvětlena hrotitými okny s barokně pojatým orámováním a presbytář kostela podpírají opěráky. Pod střechou probíhá kolem dokola členitá římsa.

Na Pelhřimovsku je dle návrhu Santiniho dostavěn také kostel Panny Marie ve Vojslavicích či provedena přestavba známého želivského kláštera.

Anna Hamrlová - Autorka je absloventkou Dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, žije v Rynárci

Autor: Redakce

19.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení