Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel svatého Víta má místo oltáře obrázek

Pelhřimov - V pelhřimovském kostele svatého Víta se na první pohled jeví vše normálně. Ale hned na ten druhý je jasné, že zde není něco v pořádku.A to něco je oltář svatého Floriána, který zde už přes dva měsíce chybí. Nyní se totiž nachází v Praze, kde se pod rukama restaurátorů dočká významných úprav. Vnitřek kostela tak zažívá zajímavý stav.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Tak to nyní vypadá v kostele svatého Víta, který prodělává jednu rekonstrukci za druhou. Místní oltář se tam vrátí až na jaře příštího roku po renovaci jednotlivých částí. Foto: Simona Valentová

V popředí je umístěna pouze plachta, na které je oltář vyfocen těsně před rekonstrukcí. Alternativní řešení zajistilo kulturní zařízení města Pelhřimov.

„Rekonstrukce oltáře je vlastně pokračování celkových oprav kostela. Ty začaly už před pár lety a týkaly se fasády, věže, a pak se přešlo na interiér. Loni se restaurovala kapitulní lavice a čtyři svícny a teď se tedy přikročilo k hlavnímu oltáři,“ shrnul průběh prací Vladimír Staněk z investičního odboru, který vykonává dozor z hlediska státní památkové péče. Jak dále řekl, oltář byl demontován a převezen do Prahy do dílen restaurátorské firmy Reinex.

Tam bude až do skončení prací, což znamená asi do jara příštího roku. „Oltář je nyní rozebrán, bude se dělat revize veškerých jeho částí. Napadení hnilobou nebo červotočem podle prvních prohlídek snad nehrozí. Především se budou snímat druhotní polychromie, to znamená, že se sejmou přemalby, které vznikly až déle, a tím se odhalí původní raně barokní vrstva, která je barevná,“ přiblížil Staněk.

Oltář se sochou svatého Víta a obrazem svatého Floriána pochází z roku 1687. Dnes je jeho barevnost výsledkem jednotlivých úprav z různých dob, poslední úprava proběhla ve třicátých letech, kdy ji provádělo pelhřimovské chrámové družstvo.

Nyní se mají obnovit původní rysy, takže veškerá architektura bude černá a další prvky zlacené. Ze sochařské výzdoby se odstraní nátěr až na původní vrstvu, která je na rozdíl od dalších přemaleb kvalitní.

Nakonec se udělá revize obrazu, který jako jediný byl restaurován před osmnácti lety. „Oltář nebyl v havarijním nebo dezolátním stavu, ale po nějakém čase je údržba třeba. Rozpočet vychází řádově okolo osmi set tisíc korun,“ poznamenal vedoucí odboru vnitřních věcí Jiří Matiášek.

Simona Valentová

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení