Podle krajského hygienika Jiřího Kose byly tyto osoby ještě před nakažením koronavirem již nemocné. „Úmrtí se nám přesouvají k mladším ročníkům. Bývali to lidé narození okolo roku 1930, začínají být o deset, dvacet let mladší,“ vypozoroval Kos. „Je to dáno tím, že je zasažen čím dál větší okruh lidí,“ vysvětlil vzápětí.

K pořádání různých akcí do konce roku se staví skepticky. „Můžeme říct, že pokud nějaké akce budou, tak budou vysloveně komorní,“ odhadl. Připomněl, že efekt opatření vždy přijde za dva až tři týdny a na začátku listopadu se tak teprve bude rozhodovat, co dále. „Svatomartinský průvod určitě nebude. Davové akce nebo masové bruslení v prosinci také ne. To prostě ten měsíc nesrovná,“ je přesvědčen Kos.

Například jihlavská radnice se však zatím nevzdává. „Je otázka, jestli budeme stavět kluziště a pokud ano, tak jestli tam bude smět jen dvacet lidí nebo více. Kulturní program okolo možná žádný nebude, ale budou tam alespoň stánky, které vytvoří atmosféru,“ uvažovala nahlas primátorka Karolína Koubová. Uvažuje o takzvané průtokové variantě adventního programu na náměstí.

Nemocnice odkládají operace, školy dostanou respirátory

Nemocnice odkládají neplánované operace aby měly dostatek lůžek pro nemocné s těžkým průběhem nákazy koronavirem. Oznámil to hejtman Jiří Běhounek na jednání krizového štábu Kraje Vysočina. Krajští hygienici totiž hlásí o 781 případů koronaviru více než v minulém týdnu. Aktuálně nakažených je v regionu 2137, v okresech Pelhřimov a Třebíč už hygienici začínají mluvit o počínajícím komunitním přenosu.

„Dobrá zpráva je, že v regionu nejsou velká ohniska covidu,“ poznamenal krajský hygienik Jiří Kos s tím, že současná kapacita laboratoří pro odběry na COVID uskutečněné na Vysočině je nově až dvanáct set vzorků. Kraj Vysočina začne také do konce týdne rozesílat respirátory pro školy na Vysočině. „Rozešlou je pracovníci krajského úřadu společně s Hasičským záchranným sborem Kraje Vysočina,“ upřesnila mluvčí kraje Jitka Svatošová. Školy o tom předem informuje kraj e-mailem.