Podle starosty Černovic Jana Brožka začnou na zmíněném náměstí kopat už příští rok. „Na středečním zastupitelstvu města budeme schvalovat dodavatele prováděcí projektové dokumentace na rekonstrukci Mariánského náměstí a plochy za městským úřadem," informoval o nejbližším bodu týkajícím se rekonstrukce černovického náměstí Jan Brožek.

Výběrové řízení na firmu, která bude mít práce na náměstí na starosti, chtějí černovičtí zastupitelé schválit během zimních měsíců.

Ještě předtím čeká úřad i zastupitele spousta práce. „V půlce června odevzdáme projektovou dokumentaci. Do konce června bychom měli mít upravený projekt, který hned potom půjde ke schválení na odbor dopravy. A úplně finální projekt chceme mít hotový v říjnu, abychom přes zimu mohli vypsat výběrové řízení," popsal Jan Brožek jednotlivé kroky postupu příprav na rekonstrukci náměstí.
Plánovaná rekonstrukce Mariánského náměstí by díky těmto krokům mohla v roce 2017 začít.

Hlavně špatná a nepřehledná dopravní situace se na černovickém náměstí v budoucnu díky chystané rekonstrukci změní. „Kruhový objezd na náměstí místo současné křižovatky nebude. Křižovatka bude jako doteď průsečná, ale její přehlednost se po rekonstrukci výrazně zlepší především díky jejímu přesunu do středu náměstí," popsal Brožek, jak vyřešili situaci s nebezpečnou křižovatkou.

S budovou služeb za tamním kinem, která je součástí náměstí, Černovičtí do budoucna nepočítají. „Vzhledem k tomu, že s touto budovou už počítat nebudeme, přichází v úvahu po jejím zbourání zde rozšířit komunikaci a vytvořit i několik parkovacích míst pro zákazníky provozoven, které jsou naproti ve Svatavské ulici a na této straně náměstí," prozradil starosta Brožek.

Podotkl také, že pro umístění aktivit, které momentálně probíhají v již zmíněné budově služeb, budou ale muset najít nové prostory.

„Jelikož v budoucnu zbouráme budovu služeb, budeme muset najít náhradní prostory, kam přesuneme tyto aktivity. Do této budovy totiž pravidelně dochází děti do kluboven," dodal Brožek.

Nové parkovací plochy, kde by mohly stát i autobusy, které denně čekají na Mariánském náměstí, nejspíš vzniknou také za městským úřadem.

Rekonstrukci tamního náměstí dělníci zahájí rozebráním povrchů a kompletní výměnou vodovodu a kanalizace. „Kanalizace je v těchto místech opravdu hodně stará. Především v Táborské a Dobešovské ulici pochází z roku 1910," přemítal Brožek.

Předpokládané náklady na rekonstrukci budou 20 milionů korun.