Vyhlásit výběrové řízení na vedoucí pozice v mateřské i základní škole se rozhodli třeba počátečtí radní. A vyvolalo to nevoli u tamní opozice. V Pelhřimově nastal zrcadlově opačný případ.

„Jak základní, tak mateřská škola v Počátkách podle našeho názoru fungují bez problémů a stávající ředitelé je vedou dobře. Nevidíme proto důvod, aby se dělaly výběrová řízení na jejich posty. Je to zbytečné, zvlášť když pro základní a mateřské školy zatím nebyly konkurzy povinné,“ tlumočil názor počátecké opoziční ODS její předseda Erik Dufek s tím, že proti konání výběrového řízení se ohradila i místní ČSSD.

Městská rada však konání konkurzů odsouhlasila. „Ano, zákonem bylo dáno, že vyhlášení výběrových řízení je pro všechny kromě středních škol nepovinné, a bylo jen na nás, zda ho uděláme, nebo ne. Rozhodli jsme se ho vyhlásit v mateřské školce, kde je paní ředitelka v důchodovém věku, a aby to bylo spravedlivé, uspořádali jsme ho i na základní škole,“ vysvětlil starosta Počátek Karel Štefl s tím, že si je vědom dobré práce současných ředitelů a cílem řízení rozhodně není je vyměnit.

„Stávající vedoucí se samozřejmě mohou řízení zúčastnit a své posty obhájit. Přihlášky přijímáme do pátku,“ doplnil Štefl.

Obhajovat svá křesla se rozhodli oba stávající ředitelé – Jaroslav Blažíček na základní škole a Hana Trkolová v mateřince. „Po zralé úvaze jsem se rozhodl přihlášku podat,“ komentoval věc Jaroslav Blažíček, který základní školu v Počátkách vede více než deset let.

Jeho kolegyně z mateřské školy nevidí v tom, že je v důchodovém věku žádný problém. „Své místo budu obhajovat. Podle současných zákonů člověk může pracovat, jak dlouho sám chce. Ne jako dříve, kdy se muselo odejít do penze v určeném věku a přesluhovat bylo možné jen určitou dobu. Myslím, že svou práci vykonávám dobře, tak nevidím důvod, proč bych ji nemohla dělat dál,“ uvedla Trkolová s tím, že důchod nepobírá, i když by podle zákona mohla.

Výběrové řízení na ředitele základní i mateřské školy se rozhodli vypsat také Hornocerekvičtí. Jak řekl starosta Jaroslav Andrle, ve městě toto rozhodnutí žádnou nevoli nevyvolalo.

„Vyhlášení konkurzu samozřejmě nevnímáme jako opatření k odstranění stávajících ředitelů,“ zdůraznil Andrle. „Do výběrového řízení se může přihlásit každý, kdo splní jeho podmínky, tedy i stávající ředitelé. Je přece přirozené, že každý vedoucí pracovník by měl za určitý čas obhajovat své místo a kvalitu odváděné práce,“ míní Andrle s tím, že životopisy přijímají do 27. dubna. Stejně jako v Horní Cerekvi se pro výběr vedení městem zřizovaných škol rozhodli i v Humpolci a  Kamenici nad Lipou.

Možnost konkurzů na ředitele základních škol naopak nevyužili pelhřimovští radní, kde je za to kritizovala opoziční ČSSD. Na její apel místostarosta Pavel Pípal reagoval tím, že město je se školami spokojeno a nemíní ředitele znejisťovat. O vyhlášení výběrových řízení neuvažují ani u dvou základních škol v Pacově, kde se ale oba konkurzy konaly loni.  Konkurzy se neuskuteční ani v Žirovnici.

Nela Kyselová, Jan Mazanec