Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference o Tajovském nabízí knihu i křížovou cestu

Želiv – Vrcholem letošního „roku opata Tajovského" v želivském klášteře je sobotní konference věnovaná jeho odkazu.

11.10.2012
SDÍLEJ:

Nová kniha o opatovi TajovskémFoto: Deník/Archiv

Doprovodí jí představení nové knihy o něm a instalace křížové cesty na téma proticírkevní akce z 50. let minulého století, jejíž obětí se Tajovský a vlastně i celý Želiv, stali.

„Pan opat pro mě byl zdrojem energie. Zajímal se o lidi a měl velikou radost, když se něco povedlo. A když se něco nepovedlo, nezlobil se, ale dával každému šanci začít znovu, a to bylo pro mě strašně důležité," vzpomíná Jaroslav Jáchym Šimek z želivského kláštera, jeden z hlavních organizátorů konference.

Ta začíná v 10 hodin v opatství kláštera a bude se věnovat vztahu Víta Tajovského ke komunitě premonstrátů, době jím iniciované obnovy kláštera po roce 1989 a jeho vztahu ke kultuře. Po obědě bude představena nová kniha vzpomínek na opata a publicista Miloš Doležal zmíní přátelství Tajovského a faráře Josefa Toufara z Číhoště, kde se odehrál tzv. číhošťský zázrak. V 16.16 hodin bude následovat mše svatá v kostele a po ní v 17.17 hodin koncert jihlavské Campanuly.

„V nové knize jsme pana opata chtěli představit v méně známé poloze, ne jako církevního hodnostáře, ale jako člověka. Proto jsme oslovili i lidi z kraje, ve kterém žil," říká publicista a spoluautor knihy Jan Paulas. V knize nechybí dosud neuveřejněné civilní fotky z opékání buřtů, koncepty kázání, korespondence s matkou i novoroční přání.

Fyzik i sestra

Mezi autory vzpomínek jsou mj. astrofyzik Jiří Grygar, básník Jan Zábrana, ale i výzkumník Bohumil Radil z Humpolce nebo psychiatr Max Kašparů z Rynárce.

Kuriózní jsou pak snímky z archivu StB, pořízené při sledování opata. Emočně velmi silné jsou také záznamy opatovy ošetřovatelky z posledních dní před jeho smrtí.

Kromě této knihy bude v sobotu také otevřena putovní křížová cesta v želivském klášterním kostele. Jejím autorem je výtvarník Michajl Ščigol a tématem je takzvaná Akce K, při které bylo v dubnu 1950 násilně zlikvidováno přes 200 klášterů. „Ke každému obrazu jsou básně a výstava bude podrobněji představena spolu s literárním večerem v den opatova úmrtí, 11. prosince," doplnil Šimek.

opat Tajovský

Bohumil Vít Tajovský se narodil v Klanečné u Havlíčkova Brodu v roce 1912. Studoval teologii a roku 1934 vstoupil k premonstrátům. V lednu 1948 byl zvolen opatem želivského kláštera. Už v únoru byl ale označen za „nepřítele lidu" a v lednu 1950 byl zatčen v klášteře, kam StB podstrčila zbraně. Byl odsouzen za „velezradu a organizování ozbrojeného převratu". Po propuštění nesměl působit jako kněz, pracoval jako lesní dělník, topič a archivář. V roce 1993 se se spolubratry vrátil do Želiva.V roce 1996 mu byl udělen řád TGM.

Autor: Jan Mazanec

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení