Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec záplavám ve Velkém Rybníku: Pomůže nový poldr

Velký Rybník, Kejžlice – Obyvatelé Velkého Rybníka si s povodněmi užili své. Napříště je ale před nebezpečím a  škodami na majetku ochrání víceúčelový poldr.

19.7.2012 2
SDÍLEJ:

Aktuální fotografie ze stavby velkorybnického poldru.Foto: archiv Ivana Kubariče

V roce 2005 se vesnicí prohnala stoletá voda. Povodeň tehdy odnesla všechny domy kolem potoka, ale nejen ty. „Zní to možná trochu nepravděpodobně, ale pozname᠆nané byly i domy stojící na kopci. Jak se voda z kopce valila, zanechala za sebou nánosy bahna," zavzpomínal na záplavy starosta Velkého Ryb᠆níka Ivan Kubarič.

„Je to asi tak sedm let, kdy k nám voda stékající z kopce zanesla na dvůr i do domu bahno," potvrdil Vladimír Roh.

Své zkušenosti má i Ladislav Kruchňa, který bydlí v blízkosti vznikajícího poldru. „Myslím, že to má rozhodně smysl. Bydlíme tady teprve rok a už jsme se tu s vodou potýkali dvakrát. Museli jsme si postavit i vlastní zábranu, jinak bychom měli vodu ve sklepě," svěřil se.

Největší spoušť přichází po průtrži

Zatím naposledy museli lidé ve vsi zápolit s vodou, která přitekla od Mladých Bříšť, letos 3. května. Největší hrozbou pro ves není podle starosty dlouhotrvající déšť, ale náhlá a vydatná průtrž mračen, protože pak je voda ve vesnici za chvíli.

Dosud byla jediným prostředkem boje s velkou vodou kamenná regulace. „Pochází ale někdy ze sedmdesátých let a už se částečně rozpadá," řekl starosta. Poldr by měl podle něho zachytit šedesát až sedmdesát procent vody. O zbytek se postarají protierozní opatření jako mez a strouha, které je ještě třeba doplnit.

Na projektu poldru začali Velkorybničtí pracovat v roce 2008, vlastní výstavba byla zahájena v listopadu 2011. Hlavním účelem stavby je ochrana obce před povodňovou vlnou, klade si za cíl ale i zlepšení celkového rázu krajiny či obnovu přírodního bohatství v lokalitě. Navíc bude na koruně hráze vystavěna pro zemědělskou techniku nová místní komunikace, která odlehčí silnicím v obci.

Financovat stavbu, která spolkne 26 tisíc kubíků zeminy, pomůže Velkému Rybníku dotace ze Státního fondu životního prostředí České republiky a v rámci Operačního fondu Životní prostředí. Dotace přesahuje 17 milionů, obec doplatí přes 2 miliony.

Hotová je již stavba poldru v Kejžlici. „Příští týden nás čeká kolaudace," potvrdil místostarosta Kejžlice Michal Vacek s tím, že problémy s vodou měli ve vsi naposledy v roce 2008 a velkými záplavami je poznamenaly povodně v roce 2002.

„Určitě tu tedy bude mít poldr své opodstatnění," uzavřel místostarosta.

Dominika Dufková

Autor: Redakce

19.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Jóga v parku. Ilustrační foto

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení