Cvičení tohoto typu zde podle ní chybělo 
a zájem stále roste. A o co že se jedná? To jsem si šla vyzkoušet na vlastní kůži.
Cvičení Kroužilek se koná dvakrát týdně – v úterý o půl šesté a ve čtvrtek o půl sedmé večer. Navíc je ještě jedna úterní dopolední hodina speciálně pro maminky s dětmi. „Cvičení je z větší části postaveno na kruhových a intervalových trénincích. Zatím pracujeme hlavně s váhou vlastního těla," popisuje mi Eva Dvořáková, když si domlouváme schůzku.

Ve čtvrtek chvíli před půl sedmou přicházím k tělocvičně pelhřimovského gymnázia, kde se Kroužilky jedna po druhé scházejí. Dneska je nás i se mnou třináct. Eva, jak jí všechny kamarádsky říkají, to na začátku hodnotí jako překvapivě nízkou účast, protože kapacita hodin je patnáct žen, a mnohdy se bojuje o poslední místa. „To bude určitě tím, jak jsem vám v úterý naložila," směje se na celou tělocvičnu. Některé Kroužilky to potvrzují, další den prý pro samou únavu skoro nechodily, ale nevypadají, že by je to odradilo. Některé z žen chodí jednou týdně, některé dvakrát, prý hlavně podle směn v práci. Atmosféra na mě působí velmi přátelsky, všechny cvičící ženy si mezi sebou tykají a kromě cvičení probírají i cokoli, co se namane.

Na řadu přichází rozcvička, která už sama o sobě je pro mé tělo, sportem občasně poznamenané, malým předpeklím. Když skončíme s obíháním tělocvičny různými směry, střídavým skákáním po nohou 
a dalších vylomeninách, mám pocit, že bych mohla mít dnes už odcvičeno, ale to je teprve začátek.

Všechny se shromáždíme 
u dvou na zdi visících papírů, na kterých je dnešní trénink, který pro nás Eva připravila. Dnešní hodina bude na rozdíl od těch běžných trochu speciální, cvičíme totiž po tříčlenných a čtyřčlenných týmech, které si určíme předem losem. „Jindy jedeme každá za sebe, jde o to v určitém časovém intervalu udělat tolik opakování cviku, kolik nám tělo dovolí," vysvětluje mi a pro všechny dodává, že dneska opakujeme každý cvik padesátkrát.

A tým se může posunout 
k dalšímu cviku, až když mají všechny členky týmu odcvičeno. „První je samozřejmě ten tým, který tento trénink," ukazuje na papír za sebou, „zvládne jako první, jasný?!" křičí na nás nadšeně a slibuje motivaci v podobě hodiny pro vítěze zdarma. Objevují se názory, že po tomto pekelném tréninku raději dort a masáž, ale Eva se zdá, jako správná trenérka, nekompromisní.

První položkou na našem seznamu je padesát dřepů 
s výskokem. Eva nám hned na začátek radí rozvrhnout síly, seznam má celkem deset cviků, každý s padesáti opakováními, a jeho konec je pro mě momentálně poměrně nereálný. Po dřepech následují například sedy lehy, kliky, výpady, „angličáky" a další vychytávky.

Eva chodí od týmu k týmu, podporuje nás a opravuje, abychom cvik dělaly opravdu správně, a za hodinu a kousek je hotovo. „Do hodin si beru maximálně patnáct žen, abych uhlídala, jestli všechny cvičí opravdu správně, a mohla se jim naplno věnovat," vysvětluje mi po soutěži, kterou náš tým sice nevyhraje, ale jsem na sebe pyšná i tak, byl to tedy rozhodně výkon.
Na konec se všechny protáhneme a zatleskáme si, je za co, jak Eva dodává, a všechny nás chválí.

Kroužilky fungují od ledna 
a některé z nich prý už mají slušnou kondici, proto se snaží cvičení stále obměňovat 
a ztěžovat. „Do budoucna nezůstaneme určitě pouze u stále se opakujících nudných hodin. Ráda bych obohatila tréninky i různými venkovními aktivitami, víkendovými pobyty a třeba i společnými závody v různých sportovních aktivitách," plánuje nahlas.

Cvičení podle ní není omezené věkem. „Měly jsme tu slečnu, které bylo jedenáct, ale i ženu přes padesát let. Chodí 
i matky s dcerami. Přizpůsobíme to zkrátka všem, důležitá je chuť si zacvičit, udělat něco pro svoji postavu a zlepšit si kondici," vysvětluje. Ze cvičení odcházím zpocená, unavená, ale přitom nabitá energií. Kromě nápaditého cvičení mě na Kroužilkách zaujala podporující se komunita, která je přátelská k novým zájemkyním. A přece jen, ve dvou (a více) se to lépe táhne.

Na hodinu cvičení Kroužilek se musí každá zájemkyně předem zarezervovat, a to přes rezervační systém Reservio, jehož odkaz mohou cvičitelky najít na facebookovém profilu skupiny Kroužilky Pelhřimov nebo kontaktovat přímo Evu Pechovou na emailové adrese pechovae@gmail.com.

Tereza Konířová